Overlord, Vol. 6
Autor Emily Balistrieri, Hugin Miyama, Kugane Maruyama, Satoshi Oshio, So-Bin So-Binen Limba Engleză Paperback – 24 apr 2018 – vârsta de la 16 ani
Credem că forța vizuală a acestui volum rezidă în modul în care Hugin Miyama reușește să dea viață unei rase non-umane, transformând conflictul intern al oamenilor-șopârlă într-o epopee a supraviețuirii. În acest al șaselea volum al adaptării manga, vocea narativă se îndepărtează temporar de perspectiva atotputernică a lui Ainz Ooal Gown pentru a se concentra pe eforturile disperate ale lui Zaryusu. Considerăm fascinantă structura acestui arc narativ, unde diplomația se face prin duel, iar supraviețuirea întregii specii depinde de capacitatea de a uni triburile Red Eyes și Dragon Tusks în fața amenințării iminente. Cine a citit That Time I Got Reincarnated as a Slime va recunoaște aici tema construcției unei comunități de monștri și a ierarhiilor bazate pe putere, însă Overlord, Vol. 6 se distinge printr-un ton mult mai sumbru și o estetică brutală. Stilul artistic al lui So-Bin So-Bin și Hugin Miyama accentuează tensiunea fiecărei confruntări, oferind o dinamică a luptei care se simte viscerală în formatul de 164 de pagini oferit de Yen Press.
Preț: 53.62 lei
Preț vechi: 80.74 lei
-34%
Carte disponibilă
Livrare economică 29 iunie-13 iulie
Livrare express 13-19 iunie pentru 44.30 lei
Specificații
ISBN-10: 0316517275
Pagini: 164
Dimensiuni: 128 x 190 x 20 mm
Greutate: 0.16 kg
Editura: Little Brown
Colecția Yen Press
Locul publicării:London, United Kingdom
De ce să citești această carte
Recomandăm acest volum cititorilor care apreciază strategiile militare și politica lumilor fantastice. Veți câștiga o perspectivă profundă asupra modului în care personajele secundare încearcă să reziste într-o lume dominată de entități divine. Este o lecție despre onoare și unitate în fața extincției, esențială pentru fanii care doresc să vadă universul creat de Kugane Maruyama dincolo de zidurile mormântului Nazarick.
Despre autor
Universul Overlord este rezultatul colaborării dintre Kugane Maruyama, creatorul seriei originale de romane ușoare, și echipa artistică formată din Hugin Miyama și So-Bin So-Bin. Maruyama a început să scrie povestea în 2010 pe un site de web-novels, transformând-o rapid într-un fenomen global datorită perspectivei inedite de a plasa protagonistul în rolul de „final boss”. Hugin Miyama, artistul din spatele adaptării manga, este responsabil pentru traducerea vizuală a detaliilor complexe ale personajelor și ale scenelor de luptă, păstrând esența întunecată a operei originale.
Descriere scurtă
Notă biografică
Hugin Miyama is the artist behind the Overlord manga.
Kugane Maruyama is the author behind the Overlord novel series.