Cantitate/Preț
Produs

Nothing But Grass

Autor Will Cohu
en Limba Engleză Paperback – 8 iun 2016

Observăm o schimbare de ton fascinantă în parcursul lui Will Cohu. După ce a explorat legătura intimă dintre om și natură în Out of the Woods sau memoriile nostalgice din The Wolf Pit, autorul plonjează acum în întunericul genului polițist cu Nothing But Grass. Totul începe brusc. O dimineață geroasă de februarie. Un coleg ucis. Norman Tanner crede că a scăpat. Se înșală. Trecutul nu rămâne îngropat, ci se întinde pe un secol, până în vara victoriană care a pecetluit soarta comunității din Southby. Ne-a atras atenția modul în care spațiul rural devine un personaj ostil. Atmosfera te trimite cu gândul la The Meaning of Night, deși accentul pus pe legătura viscerală cu pământul și pe simplitatea brutală a crimei marchează o voce proprie, mult mai ancorată în realitatea aspră a satului englezesc. Nu este doar un [roman polițist](category). Este o vânătoare psihologică. Există o martoră. Există un copil care se întoarce. Există conacul care domină peisajul. Pentru unii, viața are sens; pentru alții, sub cerul liber, nu rămâne decât iarba. Ritmul este sacadat, aproape febril, pe măsură ce Norman realizează că nu poți fugi de ceea ce pământul a martorizat deja.

Citește tot Restrânge

Preț: 5217 lei

Preț vechi: 6355 lei
-18%

Puncte Express: 78

Carte disponibilă

Livrare economică 05-16 iunie


Specificații

ISBN-13: 9780099578666
ISBN-10: 0099578662
Pagini: 256
Dimensiuni: 129 x 198 x 26 mm
Greutate: 0.34 kg
Editura: Random House UK
Colecția Vintage Books

De ce să citești această carte

Recomandăm această carte cititorilor care caută un roman polițist atmosferic, unde decorul rural ascunde secrete generaționale. Veți câștiga o perspectivă tăioasă asupra modului în care o singură decizie violentă poate reverbera de-a lungul unui secol. Este lectura ideală pentru cei care au apreciat tensiunea din The Meaning of Night și doresc o poveste despre vinovăție, destin și umbrele lungi ale trecutului.


Despre autor

Will Cohu este un scriitor britanic cunoscut pentru capacitatea sa de a evoca peisajul englezesc cu o precizie poetică. În lucrări anterioare, precum Out of the Woods, a demonstrat o cunoaștere profundă a naturii, în timp ce The Wolf Pit a explorat complexitatea relațiilor familiale în decorul izolat al mlaștinilor din Yorkshire. În Nothing But Grass, el își folosește talentul descriptiv pentru a construi un cadru tensionat pentru o narațiune polițistă, îmbinând observația fină a mediului înconjurător cu o explorare întunecată a psihicului uman și a istoriei sociale.


Descriere scurtă

When Norman Tanner kills his workmate on a cold February morning a century later, he thinks he s got away with murder. But Norman doesn t know about the workmate s girlfriend, or the child that will come back to haunt him; and how he is caught up in a story that stretches back to that Victorian summer. For some in the village of Southby and its nearby grand estate, man is master of his fate, and the world is full of meaning; for others there is nothing but grass."


Notă biografică

Will Cohu was born in Yorkshire in 1964. Educated at Exeter College, Oxford, from 1992 he freelanced as writer, editor and journalist, mostly for the Daily Telegraph. His books include Urban Dog (2001) and Out of the Woods (2007). He has been twice short-listed for the Sunday Times EFG Short Story Award. His memoir, The Wolf Pit, was published in 2012 and shortlisted for the PEN/Ackerley Prize. He lives in Lincolnshire.