Naming the Powers
Autor Walter Winken Limba Engleză Paperback – aug 1984
Analizând bazele de date teologice și exegetice ale Augsburg Fortress Publishing, descoperim în Naming the Powers o lucrare de referință care reevaluează fundamental conceptul biblic de „stăpâniri și puteri”. Walter Wink pornește de la premisa că limbajul nostru modern, profund ancorat într-o viziune materialistă, este inadecvat pentru a înțelege scrierile Noului Testament. În timp ce noi percepem puterea ca fiind pur materială, autorul demonstrează că anticii o vedeau ca pe o confluență între spiritual și vizibil. Apreciem rigoarea cu care Wink își construiește ipoteza: puterile nu sunt entități pur supranaturale sau pur politice, ci reprezintă aspectele interioare și exterioare ale oricărei manifestări de autoritate. Aspectul interior este „spiritualitatea” unei instituții, în timp ce cel exterior se traduce prin oficiali, legi și structuri tangibile. Cititorii familiarizați cu Powers of Darkness de Clinton E. Arnold vor aprecia modul în care Wink depășește simpla clasificare a demonologiei, oferind o punte hermeneutică între lumea mitică a secolului I și realitățile sistemice de astăzi. Spre deosebire de abordarea lui Arnold, care se concentrează pe contextul ocult, Wink integrează critica socială cu studiul biblic. Această lucrare ocupă un loc central în opera autorului, precedând tematic volume precum Jesus and Nonviolence sau The Human Being. Dacă în lucrările ulterioare Wink se concentrează pe antropologie și rezistența nonviolentă, aici el pune fundamentele teoretice necesare înțelegerii structurilor opresive. Stilul este academic, dar accesibil, oferind o exegeză care refuză să ignore fluiditatea cu care scriitorii biblici treceau de la ierarhii umane la entități cerești.
Preț: 229.36 lei
Carte tipărită la comandă
Livrare economică 28 mai-11 iunie
Specificații
ISBN-10: 080061786X
Pagini: 198
Ilustrații: black & white illustrations
Dimensiuni: 152 x 229 x 12 mm
Greutate: 0.32 kg
Editura: Augsburg Fortress Publishing
De ce să citești această carte
Această carte este esențială pentru studenții la teologie și pentru oricine este interesat de intersecția dintre religie și sociologie. Cititorul va câștiga un instrument de analiză critică a instituțiilor moderne, învățând să identifice „spiritul” din spatele structurilor de putere. Este un volum care oferă claritate terminologică și o perspectivă proaspătă asupra modului în care textele antice pot vorbi încă despre realitățile politice și sociale contemporane.
Despre autor
Walter Wink a fost Profesor Emerit de Interpretare Biblică la Seminarul Teologic Auburn din New York. Recunoscut la nivel internațional pentru contribuțiile sale în domeniul studiilor biblice și al eticii creștine, a fost distins în 2006 cu Premiul pentru Pace Martin Luther King Jr., acordat de Fellowship of Reconciliation. Opera sa este marcată de o preocupare constantă pentru nonviolență și pentru modul în care mesajul creștin poate servi ca alternativă la „puterile” distructive ale culturii contemporane. Expertiza sa transformă exegeza biblică într-un dialog viu cu provocările societății actuale.