Cantitate/Preț
Produs

Mad Libs

Autor Roger Price, Leonard Stern, Mad Libs
en Limba Engleză Paperback – feb 1974 – vârsta până la 12 ani

În universul Mad Libs, personajul principal este chiar copilul dumneavoastră, care preia rolul de autor și arhitect al propriei distracții. Ne-a atras atenția modul ingenios în care această carte transformă o lecție de gramatică aparent aridă într-o experiență plină de hohote de râs. Cei mici se vor identifica imediat cu poziția de control pe care o primesc, fiind invitați să propună substantive, verbe sau adjective care, odată inserate în text, transformă o narațiune obișnuită într-un scenariu absurd și comic.

Subliniem valoarea pedagogică ascunsă sub acest strat de umor; pentru a juca, participanții trebuie să înțeleagă diferențele dintre părțile de vorbire, iar volumul oferă definiții și exemple clare pentru a-i ghida. Față de alte lucrări ale autorului, cum ar fi Sleepover Party Mad Libs, care se concentrează pe interacțiunile sociale de la petreceri, sau Best of Mad Libs, care reunește cele mai populare texte, acest volum original pune bazele conceptului și oferă libertate totală de imaginație. Copiii care au iubit Slam Dunk Mad Libs vor găsi aici aceeași energie debordantă și umor contagios, dar într-un context general care permite explorarea unor teme variate, nu doar a celor sportive. Ritmul este dictat de creativitatea jucătorilor, iar structura interactivă face ca nicio lectură să nu semene cu precedenta. Putem afirma că este mai mult decât o carte de activități; este un instrument care încurajează spontaneitatea și gândirea logică într-o limbă engleză accesibilă.

Citește tot Restrânge

Preț: 3634 lei

Puncte Express: 55

Carte disponibilă

Livrare economică 10-24 august
Livrare express 25-31 iulie pentru 2161 lei

Livrare prin curier în România Termenul estimat este afișat lângă disponibilitate.
Transport gratuit de la 40000 lei Plată online sau ramburs, în funcție de opțiunile comenzii.
Retur gratuit în 14 zile Comandă securizată și suport în română.

Specificații

ISBN-13: 9780843100556
ISBN-10: 0843100559
Pagini: 48
Dimensiuni: 215 x 133 x 6 mm
Greutate: 0.08 kg
Editura: Penguin Young Readers Group

De ce să citești această carte

Recomandăm această carte părinților care doresc să îmbunătățească vocabularul și cunoștințele de gramatică engleză ale copiilor prin joacă. Este ideală pentru călătorii sau activități de grup, oferind un câștig dublu: consolidarea părților de vorbire și dezvoltarea simțului umorului. Este motivul perfect pentru a lăsa ecranele deoparte și a crea amintiri amuzante împreună cu prietenii sau familia.


Despre autor

Roger Price a fost o figură polivalentă, fiind cunoscut atât ca istoric și profesor universitar, cât și ca un creator de geniu în zona divertismentului pentru copii. Deși cariera sa academică a fost marcată de lucrări profunde despre istoria Franței, impactul său cultural major a venit prin co-crearea seriei Mad Libs alături de Leonard Stern. Această dualitate între rigoarea istorică și umorul ludic i-a permis să structureze un joc de cuvinte care a rămas relevant timp de peste trei decenii, educând generații întregi prin intermediul râsului și al creativității lingvistice.


Descriere scurtă

The idea is simple. Someone asks for a part of speech: a verb, a noun, an adjective, or an adverb. We've included definitions and examples of the parts of speech in case you've forgotten. Players call out their ideas to fill in the blanks and in the end, you have a story reeling from one silly sentence to another until nothing makes sense. That's what you call a Mad Lib®, the world's greatest word game. Players have been howling with friends or laughing all to themselves for over 35 years!

Here's where the fun begins. Check out The Original Mad Libs®. Once you hear the laughs this one inspires, you'll probably want to play the rest.