Let's Talk with Readings
Autor Andrea A. Lunsford, Michal Brodyen Limba Engleză Paperback – iul 2025
Bazându-ne pe resursele educaționale furnizate de editura WW NORTON & CO și pe expertiza academică a autoarei Andrea A. Lunsford, remarcăm că a doua ediție a volumului Let's Talk with Readings reprezintă o evoluție semnificativă față de versiunile de buzunar, precum Let′s Talk... – A Pocket Rhetoric. Această ediție extinsă la 960 de pagini integrează teoria retorică cu o selecție vastă de lecturi, oferind studenților un instrument complet pentru navigarea discursului academic. Subliniem modul în care Andrea A. Lunsford continuă viziunea expusă în The St. Martin's Handbook, valorificând competențele pe care tinerii le dețin deja din mediul digital și social pentru a le rafina în context universitar. Cititorii familiarizați cu Academic Conversation de Daniel De Roulet vor aprecia faptul că Let's Talk with Readings nu se limitează la tehnici de scriere, ci pune un accent deosebit pe 'ascultarea' critică și pe integrarea etică în dezbaterile intelectuale curente. Structura cursului este riguroasă, dar accesibilă, facilitând tranziția de la consumul pasiv de text la producția de conținut argumentat. Spre deosebire de Currents of Inquiry, care se axează pe schimbul de idei între comunități, acest volum pune la dispoziție instrumente de lucru imediate, precum ghiduri de analiză și modele de scriere reflexivă, fiind ancorat în realitățile curriculare actuale ale programelor de scriere și retorică.
Preț: 382.89 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 15-29 mai
Livrare express 01-07 mai pentru 50.30 lei
Specificații
ISBN-10: 1324101466
Pagini: 960
Dimensiuni: 140 x 188 x 30 mm
Greutate: 0.84 kg
Ediția:Second Edition
Editura: WW NORTON & CO
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte studenților și educatorilor care caută un echilibru între teoria retorică și practica lecturii critice. Cititorul câștigă o metodă structurată de a-și transforma ideile în argumente academice solide, beneficiind de exemple reale care fac legătura între comunicarea cotidiană și rigorile universitare. Este un suport esențial pentru cursurile de compoziție și educația adulților.
Despre autor
Andrea A. Lunsford este profesor emerit 'Louise Hewlett Nixon' la Universitatea Stanford, unde a condus Programul de Scriere și Retorică. Reputația sa internațională este clădită pe cercetări fundamentale în domeniul alfabetizării și al scrierii colaborative. Printre lucrările sale de referință se numără The St. Martin's Handbook și The SAGE Handbook of Rhetorical Studies. Expertiza sa în retorica clasică și modernă se reflectă în modul în care Let's Talk with Readings abordează scrierea ca pe un act social și intelectual complex, adaptat erei digitale.