Cantitate/Preț
Produs

Let Every Child Be Wanted: How Social Marketing Is Revolutionizing Contraceptive Use Around the World

Autor Phil Harvey
en Limba Engleză Hardback – 30 noi 1999

Notăm cu interes modul în care Phil Harvey reușește să transforme un subiect arid de sănătate publică într-o strategie de piață dinamică și umană. Abordarea sa este unică deoarece nu privește planificarea familială doar prin prisma medicală, ci o tratează ca pe un produs ce necesită branding, accesibilitate și comunicare eficientă. Credem că forța acestui volum rezidă în experiența directă a autorului în cadrul DKT International, oferind o perspectivă practică asupra modului în care peste un miliard de dolari au fost investiți pentru a revoluționa utilizarea contraceptivelor la nivel global.

Fanii lucrării Social Marketing de Marvin E. Goldberg vor recunoaște aceeași atenție la detaliul tehnic al influențării comportamentelor, aplicată aici într-un context critic: prevenirea sarcinilor nedorite și combaterea SIDA în regiuni precum Sri Lanka sau Bangladesh. Reținem că, spre deosebire de The Human Cost of Welfare, unde autorul analiza eșecurile sistemului de asistență socială, în Let Every Child Be Wanted acesta propune o soluție proactivă și sustenabilă prin mecanismele pieței libere.

Structura volumului este una riguroasă, ghidând cititorul de la pionierii domeniului până la complexitatea stabilirii prețurilor și a campaniilor publicitare. Capitolele dedicate branding-ului și măsurării rezultatelor demonstrează că marketingul social nu este doar o teorie academică, ci un instrument de precizie. Este o lectură care echilibrează rigoarea datelor statistice cu anecdote revelatoare din teren, oferind un manual complet pentru oricine dorește să înțeleagă cum se pot produce schimbări sociale la scară largă.

Citește tot Restrânge

Preț: 47680 lei

Preț vechi: 65992 lei
-28%

Puncte Express: 715

Carte tipărită la comandă

Livrare economică 30 mai-13 iunie


Specificații

ISBN-13: 9780865692824
ISBN-10: 0865692823
Pagini: 264
Dimensiuni: 156 x 235 x 24 mm
Greutate: 0.59 kg
Ediția:New.
Editura: Bloomsbury Publishing
Colecția Praeger
Locul publicării:New York, United States

De ce să citești această carte

Recomandăm această carte profesioniștilor din sănătate publică și studenților care doresc să treacă dincolo de teoria academică spre implementarea reală. Cititorul câștigă o înțelegere profundă a modului în care strategiile comerciale pot salva vieți, învățând cum să utilizeze branding-ul și publicitatea pentru a aborda probleme sociale complexe. Este un studiu de caz monumental despre eficiența ajutorului internațional atunci când este gestionat cu mentalitate de antreprenor social.


Despre autor

Phil Harvey este o figură proeminentă în domeniul marketingului social, servind ca președinte al DKT International, o organizație non-profit de impact global. Expertiza sa vastă în gestionarea programelor de planificare familială în Asia și Africa este dublată de o carieră literară diversă, fiind premiat pentru proza sa scurtă în publicații de renume. Autorul a publicat lucrări de non-ficțiune care analizează critic rolul guvernului și al asistenței sociale, precum The Human Cost of Welfare și The Government vs. Erotica. Activitatea sa a fost apreciată inclusiv de personalități precum fostul președinte Jimmy Carter, confirmându-i statutul de autoritate în politici sociale și sănătate publică.


Descriere

This book provides the only comprehensive examination of contraceptive social marketing. It includes a full description of the most important of these programs, documenting a form of international assistance that has attracted over $1 billion from governments and other donors. The book contains a wealth of previously unpublished material that illustrates this remarkable story. The author challenges the widespread belief that family planning can only be made available through medically-oriented programs and that foreign assistance must be catalytic rather than long-term.

Let Every Child Be Wanted, with its comprehensive overview, anecdotes and strategies, is a useful handbook for philanthropic agencies, independent charities, and government programs. It will also be valuable for preparing students to work in public health arenas around the world. With a new generation of health workers steeped in social marketing techniques like those offered in this book, tremendous advances can be made in the battle against unwanted pregnancy and AIDS.

Cuprins

The Pioneers
Social Marketing: How It Works
Sex, Contraception, Religion, and AIDS
Players in the Game: Donors, Governments, Family Planning Associations, and Others
"I'm Up to Here with Experts": Selling Contraceptives in Sri Lanka
Social Marketing in Bangladesh
Why Brand Names?
Pricing: The Cornerstone of Social Marketing and the Controversies that Surround It
Measuring Results: Sales, CYPs, Contraceptive Prevalence
Running a Program
Advertising: The Fuel of Social Marketing
The Population Wars
Appendices
Bibliography
Index