Les Fourmis: Le Livre de Poche, cartea 9615
Autor Bernard Werberfr Limba Franceză Paperback – dec 1998 – vârsta de la 12 ani
Ce s-ar întâmpla dacă am descoperi că, sub picioarele noastre, pulsează o civilizație la fel de complexă și de nemiloasă ca a noastră? Miza psihologică a romanului Les Fourmis pornește de la curiozitatea periculoasă a lui Jonathan Wells, care, explorând moștenirea unui unchi entomolog, devine puntea de legătură între două lumi aparent incompatibile. Descoperim aici o construcție de lume absolut fascinantă, unde „infraterreștrii” nu sunt extratereștri veniți din spațiu, ci miliardele de furnici care ne populează planeta. Notăm cu interes modul în care Bernard Werber transformă datele biologice brute în elemente de suspans pur: sistemul lor de comunicare chimică, ierarhiile stricte și armele lor biologic-distructive devin motoarele unui thriller în care umanul și insectoidul se ciocnesc frontal. Observăm o abordare tehnologică unică, unde „tehnologia” furnicilor este însăși biologia lor adaptată pentru război și producție industrială. Forța narativă și rigoarea observației întâlnite la Jean-Henri Fabre în Éléments d'Histoire Naturelle Des Animaux se combină aici cu o sensibilitate modernă față de mister și horror, dar cu un glas propriu, profund speculativ. Față de lucrarea sa ulterioară, Empire of the Ants, care a consolidat succesul internațional al temei, acest volum original păstrează o prospețime a descoperirii, poziționând furnicile nu doar ca subiecți de studiu, ci ca eroi tragici într-o epopeee a supraviețuirii.
Din seria Le Livre de Poche
-
Preț: 105.97 lei -
Preț: 72.89 lei -
Preț: 172.22 lei -
Preț: 122.03 lei -
Preț: 95.85 lei -
Preț: 103.39 lei -
Preț: 82.58 lei -
Preț: 41.16 lei -
Preț: 72.27 lei -
Preț: 125.57 lei -
Preț: 222.13 lei -
Preț: 100.40 lei -
Preț: 100.40 lei -
Preț: 50.27 lei -
Preț: 59.39 lei -
Preț: 66.93 lei -
Preț: 81.60 lei -
Preț: 128.56 lei -
Preț: 120.65 lei -
Preț: 72.11 lei -
Preț: 82.17 lei -
Preț: 86.74 lei -
Preț: 81.78 lei -
Preț: 100.40 lei -
Preț: 125.57 lei -
Preț: 138.24 lei -
Preț: 112.50 lei -
Preț: 95.85 lei -
Preț: 140.06 lei -
Preț: 120.65 lei -
Preț: 55.84 lei -
Preț: 134.11 lei -
Preț: 43.76 lei -
Preț: 66.84 lei -
Preț: 92.88 lei -
Preț: 38.20 lei -
Preț: 29.75 lei -
Preț: 117.47 lei -
Preț: 74.07 lei -
Preț: 74.07 lei -
Preț: 40.91 lei -
Preț: 92.31 lei -
Preț: 106.97 lei -
Preț: 100.41 lei -
Preț: 95.85 lei -
Preț: 93.31 lei -
Preț: 82.17 lei -
Preț: 111.53 lei -
Preț: 95.85 lei
Preț: 94.72 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 12-18 iunie
Livrare express 30 mai-05 iunie pentru 18.20 lei
Specificații
ISBN-10: 2253063339
Pagini: 389
Dimensiuni: 175 x 107 x 20 mm
Greutate: 0.22 kg
Editura: HACHETTE
Seriile Le Livre de Poche, Insecte
Locul publicării:Paris
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte cititorilor care caută un science-fiction bazat pe realitate biologică, nu pe nave spațiale. Veți câștiga o perspectivă complet nouă asupra ecosistemului, învățând despre complexitatea socială a furnicilor prin intermediul unui fir narativ plin de mister. Este o lectură esențială pentru fanii lui Bernard Werber care doresc să exploreze începuturile universului său literar în limba originală, franceza.
Despre autor
Bernard Werber, născut în 1961 la Toulouse, este unul dintre cei mai populari scriitori francezi contemporani de science-fiction. Activ din anii '90, el a devenit celebru la nivel mondial prin trilogia „Les Fourmis”, o lucrare ambițioasă care sintetizează interesele sale pentru entomologie, filosofie și spiritualitate. Stilul său este caracterizat prin împletirea cercetării științifice riguroase cu elemente de thriller și mitologie, explorând constant locul omului în univers și relația acestuia cu alte forme de inteligență, fie ele animale sau artificiale.
Descriere
Le temps que vous lisiez ces lignes, sept cents millions de fourmis seront nées sur la planète. Sept cents millions d'individus dans une communauté estimée à un milliard de milliards, et qui a ses villes, sa hiérarchie, ses colonies, son langage, sa production industrielle, ses esclaves, ses mercenaires... Ses armes aussi. Terriblement destructrices. Lorsqu'il entre dans la cave de la maison léguée par un vieil oncle entomologiste, Jonathan Wells est loin de se douter qu'il va à leur rencontre. A sa suite, nous allons découvrir le monde fabuleusement riche, monstrueux et fascinant de ces «infraterrestres», au fil d'un thriller unique en son genre, où le suspense et l'horreur reposent à chaque page sur les données scientifiques les plus rigoureuses. Voici pour la première fois un roman dont les héros sont des... fourmis !