Leading from the Library, Second Edition
Autor Shannon McClintock Miller, William Bassen Limba Engleză Paperback – 29 oct 2024
În peisajul educațional contemporan, rolul bibliotecii școlare a depășit granițele tradiționale de spațiu de depozitare a cărților, devenind un centru vital de inovare și leadership. Leading from the Library, Second Edition se încadrează în programul de studiu al managementului educațional și al biblioteconomiei moderne, oferind un cadru aplicat pentru transformarea bibliotecarului într-un agent al schimbării. Găsim în această lucrare o analiză pertinentă a modului în care parteneriatele strategice pot modela cultura unei școli în era digitală. Ne-a atras atenția structura actualizată a acestei ediții, care integrează lecțiile învățate în timpul pandemiei de COVID-19, demonstrând cum programele de bibliotecă pot susține învățarea virtuală. Reținem, de asemenea, noul capitol dedicat alfabetizării extinse, unde Shannon McClintock Miller și William Bass abordează competențele de cercetare și gândirea critică nu ca opționale, ci ca piloni ai educației curente. Această ediție este strâns ancorată în Standardele ISTE, oferind un limbaj comun între personalul bibliotecii și factorii de decizie din școală. Acoperă aceeași arie ca The Many Faces of School Library Leadership de Sharon Coatney, dar cu o abordare mult mai axată pe integrarea tehnologică și pe utilizarea instrumentelor digitale pentru a conecta biblioteca cu lumea exterioară. În timp ce alte titluri similare, precum The School Library Manager, se concentrează pe administrarea resurselor, volumul de față prioritizează leadership-ul relațional și advocacy-ul pentru nevoile comunității, transformând bibliotecarul dintr-un custode într-un mentor de cetățenie digitală.
Preț: 171.65 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 25 iunie-09 iulie
Specificații
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte bibliotecarilor din învățământul primar și secundar care doresc să își redefinească rolul în comunitatea școlară. Cititorul câștigă strategii concrete de colaborare cu administrația și metode de a integra standardele tehnologice în activitatea zilnică. Este o lectură esențială pentru a înțelege cum biblioteca poate deveni motorul alfabetizării media și al succesului elevilor într-o lume saturată de informație.
Despre autor
Shannon McClintock Miller este o specialistă recunoscută în media școlară și un lider de opinie în integrarea tehnologiei în biblioteci, fiind cunoscută pentru promovarea inovației în educație. William Bass este un lider în tehnologie educațională și curriculum, cu o experiență vastă în coordonarea programelor care unesc viziunea administrativă cu practica pedagogică. Împreună, cei doi autori combină perspectivele complementare ale bibliotecarului și ale administratorului școlar, oferind o viziune holistică asupra leadership-ului educațional sub egida International Society for Technology in Education.
Notă biografică
Descriere scurtă
- Highlights the potential of librarians to empower their students, their schools and their communities, and be learning leaders in the digital age.
- Includes stories of partnerships - from librarians and administrators - illustrating how they can collaborate to create change by harnessing the influence of the school library program to enhance the educational experience.
- Explores how librarians serve as mentors to their students, delving into many topics that define digital age literacy, including the librarian's role in reading advocacy and digital citizenship.
- Draws connections to the ISTE Standards, including the Student, Educator and Education Leader sections, in each chapter.
>Audience: Elementary and secondary school librarians/media specialists; education leaders