Cantitate/Preț
Produs

Language Learning with Technology: Ideas for Integrating Technology in the Classroom: Cambridge Handbooks for Language Teachers

Autor Graham Stanley
en Limba Engleză Paperback – 3 apr 2013

Bazându-ne pe resursele furnizate de Cambridge University Press & Assessment, descoperim în a doua ediție a volumului Language Learning with Technology o resursă fundamentală pentru educația lingvistică modernă. Reținem că această ediție actualizată păstrează abordarea pedagogică a primei versiuni, însă integrează peste 170 de activități practice adaptate noilor realități digitale, precum utilizarea dispozitivelor mobile și a aplicațiilor dedicate. Găsim în această carte o structură atipică și eficientă: capitolele nu sunt organizate în funcție de tipul de tehnologie folosit, ci în jurul sistemelor de limbaj, abilităților și evaluării, punând astfel procesul de învățare înaintea instrumentului.

Comparabil cu Technology for the Language Classroom de Leo Mercado în rigurozitate, dar actualizat pentru proliferarea tehnologiilor mobile și a noilor medii de învățare digitală, volumul semnat de Graham Stanley reușește să pună în echilibru teoria educațională cu aplicabilitatea imediată. Spre deosebire de alte manuale care se concentrează pe aspecte pur tehnice, aici observăm un accent pus pe proiecte și pe modul în care profesorul poate gestiona un parcurs de învățare hibrid sau asistat de tehnologie pentru toate categoriile de vârstă. Formatul de tip manual (handbook) facilitează consultarea rapidă, oferind soluții concrete pentru niveluri de la începător la avansat, adaptabile atât în contextul educației formale, cât și în cea a adulților.

Citește tot Restrânge

Din seria Cambridge Handbooks for Language Teachers


Specificații

ISBN-13: 9781107628809
ISBN-10: 1107628806
Pagini: 264
Ilustrații: Illustrations
Dimensiuni: 188 x 245 x 15 mm
Greutate: 0.57 kg
Ediția:Nouă
Editura: Cambridge University Press
Colecția Cambridge University Press
Seria Cambridge Handbooks for Language Teachers

Locul publicării:New York, United States

De ce să citești această carte

Recomandăm această carte profesorilor care doresc să integreze tehnologia fără a sacrifica rigoarea pedagogică. Cititorul câștigă acces la 170 de activități testate, gata de aplicat la clasă, acoperind totul de la vocabular la evaluare. Este un ghid esențial pentru educatorii care vor să transforme telefoanele mobile și aplicațiile din obstacole în instrumente de învățare eficiente pentru cursanții lor.


Descriere scurtă

Language Learning with Technology is for teachers interested in integrating technology into their classroom practice. The book contains 150 classroom activities for beginner to advanced level learners, incorporating a wide range of up-to-date technologies, such as mobile technologies and social networking. It puts pedagogy first, with the content organised around areas of language learning rather than technology types. Chapters cover language skills and the language areas of grammar, pronunciation and vocabulary, as well as project work and assessment and evaluation.