Land, Chiefs, Mining
Autor Andrew Manson, Bernard Mbengaen Limba Engleză Paperback – sep 2014
Evoluția istoriografiei sud-africane reflectă o trecere necesară de la narațiunile coloniale rigide către studii interdisciplinare care explorează simbioza dintre autoritatea tradițională și resursele naturale. Reținem că Land, Chiefs, Mining nu este doar o cronică a poporului Setswana, ci o analiză structurală a modului în care pământul a dictat ierarhiile sociale pe parcursul a trei secole. Subliniem modul în care autorii Andrew Manson și Bernard Mbenga reușesc să lege evenimente aparent disparate — de la Războiul Sud-African și rezistența rurală, până la apariția complexului Sun City — de firul roșu al proprietății funciare.
Lucrarea se distinge prin claritatea cu care explică transformarea rolului de „kgosi” (șef de trib) sub presiunea „revoluției platinei”. Această perspectivă completează viziunea oferită de Land, Law and Chiefs in Rural South Africa de William Beinart, adăugând o dimensiune istorică profundă, de tip „longue durée”, asupra unei regiuni mai puțin studiate, în timp ce lucrarea lui Beinart se concentrează mai mult pe aspectele juridice și disputele contemporane de la curtea de judecată. În contextul operei lui Andrew Manson, volumul de față rafinează temele turbulențelor sociale explorate în Mfecane Aftermath, mutând însă accentul de pe conflictele militare ale secolului XIX pe mecanismele economice și politice ale secolului XXI. Tonul este precis, academic, dar accesibil, evitând jargonul excesiv pentru a evidenția modul în care interesele comerciale și influența căpeteniilor s-au reconfigurat în era post-apartheid. Este o piesă esențială pentru înțelegerea modului în care tradiția supraviețuiește și se adaptează în inima capitalismului extractiv.
Preț: 250.55 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 08-22 mai
Specificații
ISBN-10: 1868147711
Pagini: 208
Dimensiuni: 160 x 236 x 13 mm
Greutate: 0.34 kg
Editura: Wits University Press
De ce să citești această carte
Această lucrare este fundamentală pentru cercetătorii istoriei Africii și ai sociologiei rurale. Cititorul câștigă o înțelegere clară a modului în care resursele minerale și autoritatea tradițională modelează politica actuală a Africii de Sud. Recomandăm cartea pentru studiul de caz detaliat asupra comunităților Tswana, oferind un model de analiză a modului în care pământul rămâne miza centrală a puterii, de la regate precoloniale la corporații miniere globale.
Despre autor
Andrew Manson și Bernard Mbenga sunt istorici recunoscuți, specializați în istoria Africii de Sud, cu un accent deosebit pe regiunile de nord-vest și pe dinamica popoarelor vorbitoare de Setswana. Manson a explorat anterior perioadele de tranziție socială și figuri coloniale atipice în lucrări precum Mfecane Aftermath și The 'Valiant Englishman', demonstrând o capacitate remarcabilă de a integra biografia individuală în procese istorice largi. Mbenga, profesor de istorie, aduce o expertiză valoroasă în documentarea istoriei orale și a structurilor de putere tradiționale, colaborarea lor oferind o perspectivă echilibrată între rigoarea documentară și contextul cultural local.