Just A Minute
Autor Ian Messiter Nicholas Parsons, Variousen Limba Engleză Paperback – 4 oct 2012
Remarcăm imediat calitatea impecabilă a înregistrării audio oferite de BBC BOOKS, care reușește să captureze nu doar claritatea dicției participanților, ci și atmosfera vibrantă, aproape electrică, din studioul de înregistrări. Formatul pe două CD-uri asigură o experiență acustică superioară, unde fiecare nuanță a umorului britanic și fiecare reacție a publicului sunt redate cu o fidelitate care transportă ascultătorul direct în inima Londrei. Suntem de părere că această ediție, Just a Minute: The Best of 2011, reprezintă un etalon de producție pentru fanii arhivelor radiofonice.
Premisa este pe cât de simplă, pe atât de diabolică: invitații trebuie să vorbească timp de un minut despre subiecte aparent banale, precum „Istoria lumii” sau „Cum se curăță un candelabru”, respectând regulile stricte impuse de Ian Messiter. Complementar volumului Just a Minute: The Best of 2009 din aceeași perioadă de aur a emisiunii, dar cu o perspectivă împrospătată de prezența unor invitați precum Stephen Fry sau Graham Norton, ediția din 2011 evidențiază o dinamică specială între veteranii formatului și noile voci ale comediei. Dacă în colecțiile clasice, precum JUST A MIN THE CLASSIC COL 11D, accentul cade pe nostalgia primelor decenii, aici ritmul este alert, adaptat unui umor contemporan, dar care păstrează eleganța verbală impusă de Nicholas Parsons.
Ascultătorul va experimenta un spectacol al agilității mentale, unde „The Minute Waltz” nu este doar un semnal sonor, ci un declanșator pentru o cascadă de asocieri lingvistice surprinzătoare. Tonul este unul de o bonomie sofisticată, transformând acest CD-Audio într-o piesă de colecție esențială pentru cei care apreciază arta conversației purtate sub presiune.
Preț: 45.75 lei
Preț vechi: 58.22 lei
-21%
Carte indisponibilă temporar
Specificații
ISBN-10: 1445861046
Pagini: 1
Dimensiuni: 124 x 141 x 12 mm
Greutate: 0.11 kg
Ediția:A&M
Editura: CENTURY
De ce să citești această carte
Această colecție audio este ideală pentru cei care doresc să își exerseze înțelegerea limbii engleze prin intermediul celui mai rafinat umor britanic. Câștigați acces la o oră și jumătate de divertisment inteligent, unde agilitatea mentală a unor personalități precum Stephen Fry vă va stimula propria creativitate verbală. Este cadoul perfect pentru navetiștii care vor să transforme timpul petrecut în trafic într-o experiență culturală efervescentă.
Despre autor
Ian Messiter a fost un renumit producător și creator de formate radiofonice și de televiziune pentru BBC, fiind mintea strălucită din spatele fenomenului „Just a Minute”. Inspirat de o pedeapsă primită în timpul școlii — aceea de a vorbi fără ezitare timp de un minut — Messiter a transformat o experiență personală într-una dintre cele mai longevive și iubite emisiuni din istoria radioului britanic. Munca sa a definit standardele jocurilor de societate intelectuale, punând accent pe spontaneitate și pe bogăția vocabularului, elemente care rămân centrale în toate edițiile publicate sub numele său.
Descriere scurtă
2 CDs. 1 hr 52 mins.