Jewcentricity
Autor Adam Garfinkleen Limba Engleză Hardback – aug 2009
În contextul analizelor socio-politice contemporane, Jewcentricity se impune ca o resursă esențială pentru înțelegerea modului în care percepția publică asupra comunității evreiești este distorsionată de mituri ale omnipotenței. Apreciem modul în care Adam Garfinkle evită abordările partizane, alegând în schimb să analizeze fenomenul pe care îl numește „Jewcentricity” — tendința globală de a exagera influența evreilor, fie prin admirație (filosemitism), fie prin ură (antisemitism). Structura volumului reflectă o progresie logică, de la rădăcinile istorice ale conceptului de „popor ales”, până la manifestările moderne din cultura celebrităților americani și complexitatea conflictului din Orientul Mijlociu. Autorul dedică secțiuni ample analizei „profesioniștilor evrei” și a „evreilor auto-urați”, oferind un tablou nuanțat care lipsește deseori din dezbaterile polarizate. Această lucrare completează perspectiva oferită de Antisemitism de F. Schweitzer, adăugând o analiză critică nu doar asupra miturilor urii, ci și asupra modului în care însuși succesul sau vizibilitatea evreilor sunt interpretate disproporționat în media și politică. Spre deosebire de Politics and Society in Modern Israel, unde Garfinkle se concentra pe mecanismele interne ale statului, aici autorul adoptă o postură de iconoclast, demontând „exagerările” despre care vorbea Leslie H. Gelb. Stilul este cel al unui observator avizat, care aplică rigoarea din Political Writing: A Guide to the Essentials pentru a separa faptele de retorica inflamată. Rezultatul este un studiu despre cum o minoritate mică ajunge să ocupe un spațiu vast în imaginarul colectiv global.
Preț: 196.01 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 11-25 mai
Specificații
ISBN-10: 0470198567
Pagini: 320
Dimensiuni: 165 x 240 x 27 mm
Greutate: 0.54 kg
Editura: Turner Publishing Company
Locul publicării:Hoboken, United States
Public țintă
The formula for success in writing about Jews and Israel is: draw a line in the sand, and defend it. Books advocating moderation don′t sell. In this book, Garfinkle separates what is anti–Semitic from what is not; what Jewish behavior is wrong from what is not; and which public speakers should speak on this from who should not.De ce să citești această carte
Recomandăm această carte cercetătorilor în științe politice și istorie care doresc să înțeleagă rădăcinile obsesiei globale față de evrei. Cititorul va câștiga un instrument critic pentru a distinge între critică legitimă și prejudecată, învățând să identifice mecanismele prin care importanța unui grup este amplificată artificial în discursul public. Este o lectură clarificatoare despre identitate și percepție într-o lume globalizată.
Despre autor
Adam Garfinkle este un analist politic de renume, coordonator al programului de studii politice la Foreign Policy Research Institute și fost editor al publicației „The American Interest”. Expertiza sa vastă în afaceri internaționale este dublată de o carieră academică și editorială prodigioasă, fiind autorul unor lucrări de referință precum Telltale Hearts și Politics and Society in Modern Israel. Stilul său se caracterizează printr-o combinație rară de erudiție istorică și o capacitate analitică tăioasă, aplicată constant asupra dinamicii puterii și a nuanțelor identitare în spațiul public.