I Can Do It Myself!
Autor Stephen Krensky Ilustrat de Sara Gillinghamen Limba Engleză Board book – aug 2012 – vârsta până la 3 ani
Cum îi încurajăm pe cei mici să își asume primele responsabilități fără să se simtă copleșiți? Descoperim aici un răspuns cald și vizual în I Can Do It Myself!, o lucrare care transformă procesul de creștere într-o serie de momente demne de celebrat. Suntem de părere că această carte cartonată este instrumentul ideal pentru a valida eforturile micuților care încep să exploreze lumea pe cont propriu. În familia I Can Do That! de DK, dar cu o temă actuală: consolidarea încrederii în sine prin recunoașterea autonomiei personale, volumul semnat de Stephen Krensky se distinge prin simplitate și empatie. Autorul, cunoscut pentru versatilitatea sa, continuă aici direcția începută în seria Empowerment, din care fac parte și titluri precum I Like to Share! sau I Am So Brave!. Dacă în lucrările sale mai ample, precum The Book of Mythical Beasts and Magical Creatures, Krensky explorează tărâmuri fantastice, în această serie el coboară în universul intim al copilăriei timpurii. Ilustrațiile semnate de Sara Gillingham oferă un suport vizual clar, ajutându-i pe copii să se identifice cu personajele care învață să se încalțe singure sau să își strângă jucăriile. Este o experiență de lectură ritmată, care transformă rutina zilnică într-o aventură a competenței.
Preț: 37.98 lei
Preț vechi: 49.33 lei
-23%
Carte disponibilă
Livrare economică 22 iunie-06 iulie
Specificații
ISBN-10: 1419704001
Pagini: 12
Dimensiuni: 167 x 236 x 13 mm
Greutate: 0.22 kg
Editura: ABRAMS APPLESEED
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte părinților cu copii cu vârste între 1 și 3 ani care traversează etapa lui „eu singur”. Cititorul câștigă un aliat în educarea autonomiei, cartea oferind un model pozitiv de reușită. Este un suport excelent pentru a reduce frustrarea celor mici și pentru a le cultiva mândria de a fi „oameni mari”.
Despre autor
Stephen Krensky este un autor prolific, cu peste 50 de volume publicate, acoperind o gamă largă de la romane fantasy la biografii precum DK Life Stories Anne Frank. Versatilitatea sa îi permite să scrie cu aceeași dedicare atât despre creaturi magice, cât și despre etapele de dezvoltare ale preșcolarilor. Locuiește în Lexington, Massachusetts, și este recunoscut pentru capacitatea de a aborda teme complexe în limbaj accesibil. În seria Empowerment, acesta face echipă cu ilustratoarea Sara Gillingham pentru a crea resurse esențiale în educația timpurie.