Hippopposites
Autor Janik Coaten Limba Engleză Board book – mai 2012 – vârsta până la 5 ani
Observăm încă de la prima răsfoire că Hippopposites nu este doar un alt volum despre antonime, ci o experiență estetică remarcabilă datorită hipopotamului roșu minimalist care devine ghidul vizual al celor mici. Elementul distinctiv al acestei cărți este modul în care Janik Coat reușește să îmbine un design grafic modern, aproape geometric, cu o sensibilitate ludică. Găsim în această carte nu doar perechile clasice de cuvinte cu care ne-am obișnuit în literatura pentru bebeluși, ci și asocieri surprinzătoare, precum „clar” versus „neclar”, care îi ajută pe copii să înțeleagă nuanțe lingvistice fine încă de la o vârstă fragedă. Suntem de părere că utilizarea texturilor și a decupajelor ingenioase adaugă o dimensiune tactilă esențială, transformând lectura într-o explorare senzorială completă. Ca și Animal Opposites de Nikolas Ilic, Hippopposites reușește să educe prin intermediul unor personaje carismatice, însă se diferențiază prin rigoarea stilului vizual francez și prin curajul de a prezenta concepte abstracte într-o formă extrem de accesibilă. Ritmul este unul calm, dictat de simetria vizuală a paginilor, oferind părinților ocazia de a zăbovi asupra fiecărei ilustrații pentru a discuta despre diferențele subtile de formă și culoare. Este o lucrare premiată, recunoscută pentru calitatea sa artistică, ce reușește să transforme învățarea limbajului într-un exercițiu de admirație vizuală.
Preț: 110.18 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 15-29 august
Specificații
ISBN-10: 1419701517
Pagini: 36
Ilustrații: Full colour throughout
Dimensiuni: 205 x 229 x 28 mm
Greutate: 0.74 kg
Editura: ABRAMS APPLESEED
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte părinților care doresc să introducă primele noțiuni de vocabular într-un mod sofisticat, dar amuzant. Este ideală pentru copii între 0 și 3 ani, oferind un câștig dublu: dezvoltarea limbajului prin antonime neașteptate și stimularea senzorială prin texturi și decupaje. Este un cadou perfect pentru cei mici, fiind rezistentă și vizual captivantă.
Despre autor
Janik Coat este o ilustratoare și graficiană franceză renumită pentru stilul său curat, care îmbină estetica modernă cu umorul subtil. Absolventă a Școlii de Arte Frumoase din Nantes, ea a publicat numeroase cărți pentru copii în care personajele animale sunt stilizate în forme geometrice vibrante. În Hippopposites, Coat își demonstrează abilitatea de a comunica idei complexe prin mijloace vizuale minimale, transformând un board book obișnuit într-o mică operă de artă grafică adaptată pentru cei mai tineri cititori.