Hell's Paradise - Band 10: Hell's Paradise, cartea 10
Autor Yuji Kaku Traducere de Yuko Kellerde Limba Germană Paperback – 7 oct 2021 – vârsta de la 16 ani
Imaginea de deschidere a acestui volum ne aruncă direct în mijlocul haosului: Gabimaru, ninja-ul neînduplecat, nu se mai luptă doar cu monștrii insulei, ci privirea îi este ațintită asupra propriului trecut sub forma foștilor săi camarazi Shinobi. Observăm cum Yuji Kaku ridică miza emoțională, transformând supraviețuirea într-o dilemă morală sfâșietoare. În timp ce noii sosiți Asaemon își trag la răspundere colegii, Shion, Fuchi și Sagiri se află în fața unei decizii imposibile: să îi trădeze pe condamnații care le-au devenit aliați în lupta împotriva Tensen sau să accepte propria sentință la moarte. Dacă Tokyo Ghoul v-a captivat prin explorarea zonelor gri ale moralității și transformarea protagonistului, această carte extinde experiența în direcția unei acțiuni viscerale, unde onoarea este la fel de fragilă ca viața. Recomandăm acest volum pentru felul în care Kaku reușește să mențină echilibrul între scenele de luptă extrem de detaliate și evoluția psihologică a personajelor. În contextul seriei Hell's Paradise, volumul 10 reprezintă punctul de inflexiune în care alianțele temporare sunt testate la maximum, păstrând stilul vizual dens și atmosfera opresivă cu care autorul ne-a obișnuit încă de la primele numere precum Hell's Paradise: Jigokuraku, Vol. 9.
Preț: 62.65 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 22-27 iunie
Livrare express 11-17 iunie pentru 15.82 lei
Specificații
ISBN-10: 2889210936
Pagini: 208
Dimensiuni: 126 x 180 x 16 mm
Greutate: 0.19 kg
Editura: Pegasus Manga
Seria Hell's Paradise
De ce să citești această carte
Recomandăm acest volum cititorilor care caută un echilibru perfect între arta vizuală spectaculoasă și o intrigă complexă despre loialitate și sacrificiu. Veți câștiga o perspectivă profundă asupra codului onoarei ninja, într-un moment în care personajele preferate trebuie să decidă dacă merită să moară pentru niște „criminali”. Este o lectură esențială pentru fanii genului seinen care apreciază tensiunea psihologică constantă.
Despre autor
Yuji Kaku este un artist manga japonez cu o parcurs profesional interesant, începându-și cariera în industria editorială ca editor înainte de a trece de cealaltă parte a planșei de desen. Debutul său artistic a avut loc în 2009 cu one-shot-ul „Memory Customs” în Jump Square, urmat de primul său serial, „Fantasma”, în 2013. Experiența sa de editor îi conferă o înțelegere rară a structurii narative, vizibilă în succesul global al seriei Hell's Paradise. Stilul său se remarcă prin designul grotesc-elegant al creaturilor și prin abilitatea de a construi lumi supranaturale riguroase.
Descriere
Gabimarus ehemalige Shinobi-Kameraden haben es in all dem Chaos auf der Insel nicht nur auf das Lebenselixier abgesehen, sondern hauptsächlich auf ihn selbst! Währenddessen stellen die neu angekommenen Asaemon ihre Kameraden zur Rede. Shion, Fuchi und Sagiri müssen sich entscheiden: Wollen sie die Verbrecher, die ihnen im gemeinsamen Kampf gegen die Tensen ans Herz gewachsen sind, ans Messer liefern oder ihr eigenes Todesurteil unterschreiben