Cantitate/Preț
Produs

Faith in Action: Religion, Race, and Democratic Organizing in America: Morality and Society Series

Autor Richard L. Wood
en Limba Engleză Paperback – 15 sep 2002

Nivelul de specializare al acestei lucrări este unul academic și profesional, adresându-se cercetătorilor din sociologie, științe politice și studii religioase care doresc să înțeleagă mecanismele democratice din SUA. Găsim în Faith in Action o analiză riguroasă a modului în care credința și rasa devin piloni de mobilizare cetățenească pentru dreptate socială. Autorul Richard L. Wood propune o metodologie comparativă fascinantă, punând față în față un grup bazat pe credință și unul centrat pe identitatea rasială în Oakland, California.

Considerăm că forța acestui volum rezidă în capacitatea de a demonstra cum instituțiile religioase nu doar oferă servicii sociale, ci remodelează politicile publice. Ca și Community Organizing, lucrarea acoperă bazele mobilizării la nivel de comunitate, dar cu o metodologie mult mai densă din punct de vedere sociologic, axată pe teoria capitalului social și a culturii politice. Ne-a atras atenția structura organizată în două părți: prima explorează dinamica confruntării politice, în timp ce a doua aprofundează practicile și credințele care susțin acest efort.

În contextul operei sale, această carte pune bazele temelor pe care Richard L. Wood le va dezvolta ulterior în A Shared Future. Dacă în lucrarea mai recentă se concentrează pe coaliții naționale și politici de sănătate sau imigrație, în Faith in Action analiza rămâne ancorată la nivelul comunității locale, oferind o privire detaliată asupra 'țesăturii sociale' necesare pentru reînnoirea democratică. Ilustrațiile și tabelele incluse ajută la vizualizarea datelor colectate în ani de cercetare directă pe teren.

Citește tot Restrânge

Din seria Morality and Society Series

Preț: 26064 lei

Puncte Express: 391

Carte tipărită la comandă

Livrare economică 30 mai-13 iunie


Specificații

ISBN-13: 9780226905969
ISBN-10: 0226905969
Pagini: 288
Ilustrații: 9 halftones, 5 figures, 5 tables
Dimensiuni: 152 x 229 x 20 mm
Greutate: 0.48 kg
Ediția:1
Editura: University of Chicago Press
Colecția University of Chicago Press
Seria Morality and Society Series


De ce să citești această carte

Recomandăm această carte cititorilor interesați de intersecția dintre religie și activism politic. Veți câștiga o înțelegere profundă a modului în care comunitățile marginalizate își pot exercita puterea colectivă. Este un material esențial pentru cei care studiază științele sociale, oferind un model concret despre cum valorile morale pot fi transformate în acțiuni politice eficiente pentru o societate mai justă.


Despre autor

Richard L. Wood este un sociolog american renumit pentru studiile sale asupra religiei și vieții publice. Profesor la University of New Mexico, Wood s-a specializat în cercetarea mișcărilor sociale și a organizării comunitare bazate pe credință. Opera sa se concentrează pe modul în care practicile religioase influențează participarea democratică și echitatea socială. Prin lucrări precum Faith in Action și A Shared Future, el a devenit o voce autoritară în analiza legăturii dintre instituțiile de cult și reformele politice din Statele Unite.


Descriere scurtă

Over the past fifteen years, associations throughout the U.S. have organized citizens around issues of equality and social justice, often through local churches. But in contrast to President Bush's vision of faith-based activism, in which groups deliver social services to the needy, these associations do something greater. Drawing on institutions of faith, they reshape public policies that neglect the disadvantaged.

To find out how this faith-based form of community organizing succeeds, Richard L. Wood spent several years working with two local groups in Oakland, California—the faith-based Pacific Institute for Community Organization and the race-based Center for Third World Organizing. Comparing their activist techniques and achievements, Wood argues that the alternative cultures and strategies of these two groups give them radically different access to community ties and social capital.

Creative and insightful, Faith in Action shows how community activism and religious organizations can help build a more just and democratic future for all Americans.

Notă biografică

Richard L. Wood is an associate professor of sociology at the University of New Mexico.

Cuprins

List of Tables and Figures
Preface
Introduction: Democratic Renewal in America
Part One: Dynamics of Contention in Faith-Based and Multiracial Organizing
1. Faith-Based Organizing in Action: The Local Organizing Committee at Saint Elizabeth Catholic Church
2. Higher Power: The Symbiosis of Religion and Politics
3. Race-Based Organizing in Action
4. Reweaving the Social Fabric: Social Capital and Political Power
Part Two: Thinking Culturally about Politics
5. The Political Culture of Faith-Based Organizing: Practices, Beliefs, Ethos
6. Cultural Dynamics and Political Action
7. The Limitations of Religious Culture: Moralistic and Therapeutic Faith
8. Making Democracy Work in America
Appendix 1: Organizations Sponsoring Multiracial Organizing and Faith-Based Organizing
Appendix 2: History and Development of PICO
Notes
References
Index