Fabricating Jesus
Autor Craig A Evansen Limba Engleză Paperback – 26 sep 2008
În Fabricating Jesus, Craig A Evans oferă o replică necesară și sobră tendințelor actuale de „fabricare” a unor figuri istorice inedite ale lui Isus, care apar adesea în preajma sărbătorilor pascale. Apreciem modul în care autorul demontează mecanismele prin care media și anumiți cercetători promovează portrete neconvenționale, îndepărtate de tradiție, doar pentru impactul lor senzaționalist. Analiza se concentrează pe evaluarea critică a unor titluri care au captat atenția publicului, precum cele semnate de Bart Ehrman sau James Tabor, oferind în schimb o metodologie de cercetare ancorată în surse primare și context istoric verificabil. Găsim în această lucrare o sinteză a expertizei vaste a lui Evans, care se raportează direct la contribuțiile sale anterioare în serii de referință, precum Dictionary of New Testament Background sau Synoptikon. Dacă în acele volume autorul punea bazele înțelegerii mediului iudaic și a contextului Noului Testament, aici el folosește aceste instrumente pentru a proteja integritatea datelor istorice în fața interpretărilor speculative. Volumul reprezintă o alternativă solidă la Jesus and the Gospels de Clive Marsh pentru cursurile de exegeză biblică, având avantajul unei abordări polemice directe față de descoperirile arheologice și manuscrisele recent mediatizate, cum este Evanghelia lui Iuda. Structura narativă este una argumentativă, menținută la un nivel academic accesibil, fără a recurge la superlative. Evans nu se limitează la a respinge teorii, ci explică de ce anumite premise metodologice conduc inevitabil la concluzii eronate. Este o lectură esențială pentru înțelegerea modului în care studiul istoric modern poate fi echilibrat prin rigoare și prudență față de tendințele comerciale din mediul universitar.
Preț: 179.76 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 01-15 iunie
Specificații
ISBN-10: 0830833552
Pagini: 290
Dimensiuni: 139 x 209 x 27 mm
Greutate: 0.38 kg
Editura: InterVarsity Press
De ce să citești această carte
Această carte este recomandată studenților la teologie și istorie, precum și cititorilor interesați de autenticitatea manuscriselor biblice. Craig A Evans oferă claritate într-un peisaj dominat de teorii conspiraționiste, ajutându-vă să distingeți între cercetarea istorică riguroasă și speculația mediatică. Veți câștiga o înțelegere profundă a criteriilor de autenticitate aplicate textelor evanghelice.
Despre autor
Craig A Evans este un distins profesor și cercetător al Noului Testament, recunoscut la nivel internațional pentru expertiza sa în contextul iudaic al scrierilor biblice. A contribuit la lucrări monumentale de referință, fiind editor al Dictionary of New Testament Background și autor al unor studii fundamentale precum The Apostolic Fathers. Experiența sa este dublată de implicarea directă în proiecte de anvergură globală, servind ca consultant pentru National Geographic Society în analiza unor manuscrise controversate. Opera sa este marcată de un efort constant de a pune în dialog literatura rabinică și targumurile cu textele creștine timpurii.