Dressed to Kill
Autor Rick Renneren Limba Engleză Paperback – 7 mai 2013
Analiza echipamentului militar roman ca metaforă pentru protecția spirituală constituie nucleul acestui volum, considerat un text de referință în literatura creștină contemporană. În Dressed to Kill, Rick Renner propune o examinare minuțioasă a armurii menționate în Epistola către Efeseni, corelând fiecare element istoric — de la coif la sandale — cu funcția sa teologică și practică. Considerăm că forța acestei lucrări rezidă în rigoarea cu care autorul descrie necesitatea de a contracara nu doar influențele externe, ci și înclinațiile minții carnale.
Această ediție în limba engleză consolidează statutul cărții de suport de curs în seminariile teologice, oferind o perspectivă mult mai tehnică asupra textului biblic față de alte lucrări de profil. De exemplu, Dressed to Kill extinde cadrul propus de Suit Up de Mike Wonch cu date noi extrase din contextul istoric al legiunilor romane și din etimologia termenilor grecești. Dacă Suit Up funcționează ca un ghid introductiv, lucrarea lui Rick Renner devine o monografie detaliată a rezistenței spirituale.
În contextul operei sale, volumul se situează între abordarea devoțională din 365 Days of Power și rigoarea exegetică din seria Sparkling Gems From the Greek. Observăm aceeași atenție pentru nuanțele lingvistice care l-au consacrat pe autor, însă aici accentul este pus pe aplicația strategică a credinței. Structura narativă este una didactică, ritmul fiind susținut de tranziția logică de la descrierea fizică a armurii la implicațiile sale metafizice, oferind cititorului un manual de instrucție pentru disciplina interioară.
Preț: 131.42 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 20 mai-03 iunie
Specificații
ISBN-10: 1606837516
Pagini: 465
Dimensiuni: 151 x 228 x 30 mm
Greutate: 0.7 kg
Editura: HARRISON HOUSE
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte cititorilor care doresc o înțelegere profundă, dincolo de metafore, a conceptului de război spiritual. Veți câștiga o perspectivă istorică și lingvistică riguroasă asupra textului biblic, învățând cum să aplicați disciplina soldatului roman în viața spirituală cotidiană. Este o resursă esențială pentru studenții la teologie și pentru cei care caută o strategie concretă împotriva conflictelor interioare.
Despre autor
Rick Renner este un autor prolific și un respectat profesor biblic, lider influent în comunitatea creștină internațională. Autor a peste 30 de cărți, printre care bestsellerurile Dressed to Kill și Sparkling Gems From the Greek, Renner a vândut peste un milion de exemplare la nivel mondial. În 1991, s-a mutat în fosta Uniune Sovietică, unde a fondat și conduce în prezent Moscow Good News Church și Good News Association, o rețea de peste 800 de biserici. Expertiza sa în limba greacă și pasiunea pentru istoria antică îi conferă o autoritate distinctă în interpretarea textelor sacre.