Die Welt teilen
Autor Amartya Sen Traducere de Jens Hagestedt, Sabine Reinhardus, Heike Schlattererde Limba Germană Paperback – 16 oct 2020
Evoluția gândirii economice contemporane a marcat o trecere necesară de la simpla analiză a creșterii PIB-ului către o înțelegere profundă a bunăstării umane și a echității globale. În acest context, Die Welt teilen reprezintă un punct de referință pentru sociologia și economia modernă. Recomandăm acest volum apărut la C H BECK deoarece propune o reevaluare a modului în care resursele globale sunt distribuite, punând accent pe responsabilitatea colectivă și pe depășirea barierelor naționaliste. Apreciem rigoarea cu care Amartya Sen demontează mitul omului pur rațional și egoist, o temă centrală pe care a explorat-o și în Rationale Dummköpfe. Eine Kritik der Verhaltensgrundlagen der Ökonomischen Theorie, unde critica reducerea ființei umane la lăcomie.
Cititorii familiarizați cu Die Idee der Gerechtigkeit vor aprecia modul în care acest volum aduce teoria dreptății în planul pragmatic al realităților sociale imediate. Dacă în lucrările anterioare Sen se concentra pe definiții filosofice ale echității, în Die Welt teilen el pune accent pe acțiunea concretă de a „împărți lumea”. Față de abordările clasice din Wirtschaft und Gesellschaft de Max Weber, care analizează structurile sociale, Sen introduce o dimensiune etică activă, argumentând că libertatea individuală este indisolubil legată de oportunitățile sociale. Lucrarea consolidează poziția autorului ca un fin observator al disparităților, menținând echilibrul între analiză academică și apel la umanitate.
Preț: 79.24 lei
Preț vechi: 79.24 lei
-NaN%
Carte disponibilă
Livrare economică 20-26 iunie
Livrare express 10-16 iunie pentru 17.10 lei
Specificații
ISBN-10: 3406762557
Pagini: 128
Dimensiuni: 123 x 203 x 20 mm
Greutate: 0.17 kg
Editura: C H BECK
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte oricărui cititor interesat de etică economică și justiție socială. Veți câștiga o perspectivă clară asupra modului în care resursele pot fi gestionate echitabil la nivel global, dincolo de cifre. Este o lectură esențială pentru a înțelege de ce dezvoltarea unei societăți nu se măsoară doar în bogăție, ci în șansele reale pe care le oferă fiecărui individ.
Despre autor
Amartya Sen (n. 1933) este un economist și filosof indian de renume mondial, profesor la Universitatea Harvard și fost Master al Trinity College, Cambridge. Distins cu Premiul Nobel pentru Economie în 1998, Sen a revoluționat economia bunăstării și teoria alegerii sociale. Opera sa este marcată de o preocupare constantă pentru combaterea foametei, a inegalității și pentru promovarea drepturilor omului. În 2020, a primit Premiul Păcii al Comerțului de Carte German pentru contribuțiile sale de pionierat în domeniul justiției globale, premiu ce subliniază relevanța scrierilor sale în limba germană.