Cantitate/Preț
Produs

Developing Historical Thinkers

Autor Bruce A Lesh
en Limba Engleză Paperback – 25 aug 2023

Adresat profesorilor din învățământul secundar, cercetătorilor în pedagogie și studenților de la facultățile de istorie, Developing Historical Thinkers oferă un cadru metodologic riguros pentru transformarea predării istoriei dintr-o simplă acumulare de date într-un proces activ de cercetare. Apreciem modul în care Bruce A Lesh desființează prejudecata conform căreia elevii nu pot gestiona complexitatea analizei istorice, oferind soluții concrete extrase din cele peste două decenii de experiență la catedră. Subliniem structura pragmatică a volumului: fiecare capitol este construit în jurul unei lecții specifice, utilizând lucrări reale ale elevilor pentru a ilustra modul în care întrebările de cercetare pot ghida discuțiile din clasă. De la subiecte clasice precum Primul Război Mondial, până la teme dificile și adesea marginalizate, cum ar fi istoria LGBTQ+ sau mișcarea lui Marcus Garvey, autorul demonstrează cum pot fi integrate perspective multiple fără a sacrifica rigoarea academică. Merită menționat că textul pune un accent deosebit pe incluziune, oferind instrumente pentru a implica elevii cu nevoi speciale în procesul de investigație. Această lucrare reprezintă o alternativă la "Why Won't You Just Tell Us the Answer?" pentru cursurile de metodică a predării istoriei, cu avantajul că aduce studii de caz noi și extinde instrumentarul didactic pentru a include istorii sensibile și strategii de evaluare aliniate la procesul de investigație. Spre deosebire de Doing History, care se concentrează pe învățământul primar și gimnazial, volumul de față este calibrat specific pentru provocările mediului liceal.

Citește tot Restrânge

Preț: 28811 lei

Puncte Express: 432

Carte disponibilă

Livrare economică 29 mai-12 iunie


Specificații

ISBN-13: 9780807768761
ISBN-10: 0807768766
Pagini: 312
Dimensiuni: 158 x 228 x 16 mm
Greutate: 0.44 kg
Editura: Teachers College Press

De ce să citești această carte

Profesorii de istorie vor găsi aici un ghid practic pentru a depăși modelul prelegerii memorate. Cartea oferă planuri de lecție verificate și metode de a preda subiecte controversate, ajutându-i pe elevi să gândească precum istoricii. Este o resursă esențială pentru oricine dorește să transforme alfabetizarea istorică într-un instrument de analiză critică, adaptat inclusiv pentru elevii care întâmpină dificultăți de învățare.


Despre autor

Bruce A Lesh este un pedagog recunoscut, cu o carieră de peste 22 de ani ca profesor de istorie în învățământul secundar. Expertiza sa este consolidată de șapte ani de activitate ca specialist în curriculum la nivel de stat și de colaborări extinse în formarea continuă a cadrelor didactice. Este autorul apreciatului volum "Why Won't You Just Tell Us the Answer?", lucrare ce a pus bazele metodei sale de predare prin investigație. Prin publicațiile sale la Teachers College Press, Lesh continuă să influențeze politicile educaționale și practicile de la catedră în domeniul științelor sociale.


Descriere scurtă

"Learn how to engage students in investigating the past. Lesh provides research-based guidance to help teachers (grades 6-12) develop and use questions that guide historical inquires, align assessment to inquiry, and incorporate difficult histories. Each chapter uses a specific lesson, framed by student work, to illuminate approaches in real classroom scenarios"--

Notă biografică

Bruce A. Lesh is a former high school teacher in Baltimore County Public Schools, curriculum director at the Maryland State Department of Education, past president of the Maryland Council for the Social Studies, and vice-chair of the National Council for History Education. He has been recognized as the Organization of American Historians Teacher of the Year, and the Maryland Secondary Social Studies Teacher of the Year.