Creative Speech
Autor Marie Steiner, Rudolf Steineren Limba Engleză Paperback – 14 noi 2013
Prezentat sub formă de culegere de studii și exerciții practice, Creative Speech constituie fundamentul pedagogic pentru ceea ce autorii numesc „noua artă a vorbirii”. Remarcăm în acest volum, inclus în seria operelor complete (CW 280), o schimbare radicală de paradigmă: vorbirea nu este tratată ca un simplu act mecanic de plasare corectă a sunetului în aparatul fonator, ci ca un proces spiritual care începe în interiorul ființei umane. Rudolf Steiner și Marie Steiner oferă cititorului instrumente concrete pentru a însufleți cuvântul, transformând comunicarea dintr-un transfer de informații într-o manifestare artistică și terapeutică. Notăm cu interes modul în care exercițiile propuse ghidează vorbitorul să se concentreze asupra momentului premergător producerii fizice a sunetului, o abordare esențială pentru profesioniștii scenei și ai catedrei. Această lucrare completează perspectiva oferită de The Art of Speech de Dawn Langman; în timp ce Langman explorează aplicarea acestor principii specific în contextul limbii engleze, Creative Speech stabilește legile universale ale sunetului și respirației din care derivă întreaga practică ulterioară. De asemenea, volumul se corelează direct cu Eurythmy as Visible Speech, extinzând conceptul de formă și mișcare dinspre corpul fizic către corpul eteric al limbajului. În contextul operei lui Steiner, dacă Mein Lebensgang oferă cadrul biografic și evoluția gândirii sale, prezenta lucrare reprezintă aplicarea tehnică a antropozofiei în domeniul umanist al expresivității, fiind un ghid indispensabil pentru oricine dorește să redea frumusețea și forța logosului în viața cotidiană sau profesională.
Preț: 114.01 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 31 august-14 septembrie
Livrare express 14-20 august pentru 24.37 lei
Specificații
ISBN-10: 1855843862
Pagini: 240
Dimensiuni: 137 x 215 x 16 mm
Greutate: 0.31 kg
Editura: Rudolf Steiner Press
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte actorilor, pedagogilor și terapeuților care caută o metodă de perfecționare a vocii dincolo de tehnicile convenționale de dicție. Cititorul câștigă o înțelegere profundă a legăturii dintre respirație, gândire și sunet, învățând să utilizeze vorbirea ca pe un instrument de echilibrare interioară. Este un motiv concret de a explora modul în care prezența spirituală poate transforma claritatea și impactul fiecărui cuvânt rostit.
Despre autor
Rudolf Steiner (1861–1925) a fost un filosof, educator și mistic austriac, fondator al antropozofiei, un curent spiritual care a influențat profund educația (prin școlile Waldorf), agricultura și medicina. Marie Steiner-von Sivers, colaboratoarea sa apropiată și soție, a jucat un rol crucial în dezvoltarea artelor spectacolului în cadrul mișcării antropozofice, fiind cea care a pus bazele euritmiei și ale noii arte a formării vorbirii. Împreună, au transformat viziunea teoretică asupra limbajului într-o disciplină practică, menită să reconecteze omul modern cu forța creatoare a cuvântului.