Counterblasting Canada: Marshall McLuhan, Wyndham Lewis, Wilfred Watson, and Sheila Watson
Editat de Gregory Betts, Paul Hjartarson, Kristine Smitkaen Limba Engleză Paperback – 9 mai 2016
Observăm în volumul Counterblasting Canada o rară și riguroasă incursiune în geneza modernismului canadian, coordonată de editorii Gregory Betts, Paul Hjartarson și Kristine Smitka. Autoritatea acestora în domeniul studiilor literare și de avangardă este dublată de contribuțiile unor cercetători de prestigiu precum Leon Surette sau Elena Lamberti, care fundamentează lucrarea pe o analiză a rețelelor intelectuale ce au legat Londra vorticistă de Ottawa și Toronto. Premisa volumului este recuperarea momentului 1914, când Wyndham Lewis și Ezra Pound lansau revista Blast, declanșând o undă de șoc estetică ce avea să fie recalibrată decenii mai târziu de Marshall McLuhan prin propriul său Counterblast.
Remarcăm modul în care această lucrare extinde cadrul teoretic propus de Blast Counterblast de Anthony Elms, aducând date noi din arhiva relațiilor dintre McLuhan și soții Sheila și Wilfred Watson. Dacă volumele anterioare se concentrau pe estetica relațională, Counterblasting Canada se ancorează în istoria culturală specifică, investigând cum „contra-mediile” vizuale și literare au modelat identitatea nord-americană. În contextul operei editorului Gregory Betts, acest volum continuă preocuparea sa pentru avangardă, vizibilă și în Avant Canada, însă aici accentul cade pe filiația directă dintre tehnologie, comunicare și critică literară.
Structura cărții urmărește o progresie logică: de la amintirile despre McLuhan în secțiunea „Analepsis”, la analizele teoretice despre funcția avangardei în „The Art of Being Read”, culminând cu explorarea artei ca sistem de avertizare timpurie în „The Antennae of the Race”. Este o resursă academică ce refuză simplificările, oferind o perspectivă densă asupra modului în care figurile centrale ale modernismului au transformat mediul informațional într-un obiect de studiu critic.
Preț: 318.83 lei
Preț vechi: 363.03 lei
-12%
Carte disponibilă
Livrare economică 09-23 mai
Livrare express 25 aprilie-01 mai pentru 83.100 lei
Specificații
ISBN-10: 1772120375
Pagini: 344
Dimensiuni: 152 x 229 x 20 mm
Greutate: 0.51 kg
Editura: University of Alberta Press
Colecția University of Alberta Press
Locul publicării:Edmonton, Canada
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte cercetătorilor și studenților interesați de istoria ideilor și teoria media. Cititorul câștigă o înțelegere profundă a modului în care avangarda europeană a fost transplantată și transformată în spațiul canadian. Este un instrument esențial pentru a descifra moștenirea lui Marshall McLuhan dincolo de clișeele teoretice, oferind o hartă clară a influențelor dintre literatură, artele vizuale și noile tehnologii de comunicare din secolul XX.
Despre autor
Gregory Betts este un poet, eseist și profesor universitar cu o activitate susținută în explorarea limitelor limbajului și a autoratului colectiv. Originar din Vancouver, acesta s-a remarcat prin lucrări care utilizează mecanisme precum anagramele și scrierea colaborativă. În calitate de editor, a coordonat volume fundamentale pentru înțelegerea avangardei, precum Avant Canada, demonstrând un interes constant pentru mișcările literare experimentale. Activitatea sa academică și creativă este marcată de o cercetare minuțioasă a culturii literare canadiene, poziționându-l ca o voce critică relevantă în studiile moderniste contemporane.
Descriere
Cuprins
Recenzii
"[The essays] coincide and illuminate a narrative attentive to modernist and postmodernist discourses, patterns of influence, media theory, and the future of the humanities more generally.... While every essay is rich in theory and critical reflection, it is witnessing career- and life-altering conversations unfold on every page of this book that is sometimes most engrossing. Those conversations are made all the more impressive by the archival research peppered throughout.... The model of influence presented in Counterblasting Canada is compelling because it is partly a site of conflict.... Counterblasting Canada will have obvious appeal to communications, media studies, or Canadian literature scholars (especially those interested in the recent conversationsabout later modernism, intermodernism, and the like..." Canadian Literature 232 (Spring 2017) [Full review at http://canlit.ca/article/collaborations-and-collisions-in-the-canadian-vortex]