Continental Philosophy since 1750: The Rise and Fall of the Self: Opus
Autor Robert C. Solomonen Limba Engleză Paperback – 18 feb 1988
În volumul Continental Philosophy since 1750, publicat de Oxford University Press în seria Opus, remarcăm o organizare riguroasă a materialului în jurul unei axe tematice centrale: evoluția conceptului de Sine. Metodologia autorului nu se limitează la o simplă cronologie a ideilor, ci propune o narațiune integrată care urmărește ascensiunea și declinul „Sinelui Transcendental” — acea entitate cosmică și adesea obscură care a dominat gândirea europeană post-kantiană. Apreciem modul în care Robert C. Solomon reușește să sintetizeze curente complexe, de la Iluminism și Romantism până la structuralism și postmodernism, într-un text fluid, adaptat cerințelor curriculare de introducere în istoria filozofiei moderne.
Merită menționat că autorul introduce conceptul de „Transcendental Pretence” pentru a demitiza pretențiile de universalitate ale naturii umane, oferind o perspectivă critică asupra ambițiilor filozofice ale secolelor XVIII și XIX. Cititorii familiarizați cu The Idea of the Self de Jerrold Seigel vor aprecia în acest volum concentrarea specifică pe tradiția continentală și modul în care Solomon reușește să explice autori dificili precum Hegel, Heidegger sau Derrida fără a apela la jargonul impenetrabil specific acestora. În contextul operei sale, lucrarea completează abordările didactice din Introducing Philosophy și analizele din Introducing the German Idealists, rafinând tranziția de la idealismul german către existențialism și filozofia contemporană prin prisma identității subiective.
Preț: 325.09 lei
Preț vechi: 375.25 lei
-13%
Carte tipărită la comandă
Livrare economică 11-17 iunie
Specificații
ISBN-10: 0192892029
Pagini: 228
Dimensiuni: 130 x 197 x 14 mm
Greutate: 0.17 kg
Editura: Oxford University Press
Colecția OUP Oxford
Seria Opus
Locul publicării:Oxford, United Kingdom
De ce să citești această carte
Această lucrare este esențială pentru studenții și cititorii care doresc o hartă clară a filozofiei europene moderne. Robert C. Solomon transformă o istorie densă de idei într-o aventură intelectuală accesibilă, oferind un fir conductor coerent: transformarea Sinelui. Cititorul câștigă o înțelegere profundă a fundamentelor gândirii contemporane, de la Kant la Foucault, fără a se pierde în complexitatea tehnică a textelor originale.
Despre autor
Robert C. Solomon (1942-2007) a fost un distins profesor și cercetător, recunoscut la nivel internațional pentru capacitatea sa de a preda filozofia într-o manieră captivantă. A deținut titlul de Quincy Lee Centennial Professor la University of Texas la Austin și a predat la instituții de prestigiu precum Princeton și University of Pittsburgh. Autor a peste 40 de volume, Solomon s-a specializat în etică, filozofia emoțiilor și tradiția continentală. Lucrările sale, printre care se numără About Love și The Passions, reflectă un interes constant pentru experiența umană subiectivă, făcându-l vocea ideală pentru a analiza „istoria Sinelui” în context european.
Descriere
Recenzii
'it sets out its objectives with clear and persuasive introductory comments ... Professor Solomon writes elegantly and always fascinatingly'TES