Citizen, Invert, Queer: Lesbianism and War in Early Twentieth-Century Britain
Autor Deborah Cohleren Limba Engleză Paperback – 22 mar 2010
Analiza propusă de Deborah Cohler debutează prin examinarea dezbaterilor publice privind sufragetele și procesele din timpul războiului ale pacifiștilor, oferind o perspectivă riguroasă asupra modului în care identitatea sexuală a fost modelată de naționalism. Considerăm că forța acestui volum rezidă în capacitatea de a demonstra că echivalența dintre masculinitatea feminină și homosexualitate nu a fost o constantă istorică, ci un construct cultural emergent în contextul Marii Britanii de la începutul secolului XX. Subliniem modul în care autoarea utilizează surse diverse, de la tratate de sexologie și discursuri despre eugenism, până la analiza muncii feminine pe frontul domestic, pentru a mapa o schimbare de paradigmă socială.
Structura volumului Citizen, Invert, Queer urmează o progresie logică, începând cu decadența și clasificările imperialiste din anii 1890, continuând cu analiza „femeii publice” în contextul sufragismului și culminând cu infamia literară a perioadei interbelice. Reținem capitolul dedicat anului 1918 ca fiind esențial pentru înțelegerea modului în care devianța de gen a fost redefinită prin prisma loialității față de stat. Lucrarea acoperă o arie tematică similară cu A Lesbian History of Britain de Rebecca Jennings, însă Deborah Cohler adoptă o abordare mai profund ancorată în istoria politică și în declinul imperiului, trecând dincolo de simpla recuperare a experiențelor individuale spre o teorie a cetățeniei queer.
Prin integrarea unor opere fundamentale precum cele semnate de Virginia Woolf sau Radclyffe Hall într-un context istoric mai larg, University of Minnesota Press oferă un instrument de lucru indispensabil pentru cercetătorii din domeniul studiilor de gen și ai istoriei britanice moderne.
Preț: 217.86 lei
Carte tipărită la comandă
Livrare economică 30 mai-13 iunie
Specificații
ISBN-10: 0816649766
Pagini: 296
Ilustrații: 5
Dimensiuni: 140 x 216 x 23 mm
Greutate: 0.45 kg
Ediția:1
Editura: University of Minnesota Press
Colecția Univ Of Minnesota Press
De ce să citești această carte
Această carte este esențială pentru studenții și cercetătorii interesați de intersecția dintre gen, sexualitate și identitate națională. Cititorul va înțelege cum evenimente politice majore, precum Primul Război Mondial, au redefinit percepția publică asupra homosexualității feminine. Este o recomandare solidă pentru cei care doresc să exploreze rădăcinile istorice ale identității queer dincolo de simpla analiză literară, oferind un cadru sociopolitic complex.
Despre autor
Deborah Cohler este o cercetătoare specializată în studii de gen și istorie culturală, activând în mediul academic american. Expertiza sa se concentrează pe intersecțiile dintre naționalism, sexualitate și reprezentările de gen în cultura britanică a secolului XX. Prin volumul Citizen, Invert, Queer, ea contribuie la înțelegerea modului în care discursurile despre rasă, clasă și imperiu au influențat categorisirea medicală și socială a dorinței între persoane de același sex, fiind o voce respectată în cadrul studiilor queer contemporane.