Cantitate/Preț
Produs

Carry It on

Autor Susan Youngblood Ashmore
en Limba Engleză Paperback – 15 iul 2008

Autoarea Susan Youngblood Ashmore este o voce autorizată în istoria Americii, cercetarea sa fiind ancorată în studiul mecanismelor puterii și al reformei sociale din Sudul Statelor Unite. În volumul Carry It on, suntem de părere că autoarea reușește să depășească narațiunea eroică a mișcării pentru drepturi civile, concentrându-se pe munca de zi cu zi, adesea birocratică, care a urmat adoptării marilor legi federale din anii '60. Remarcăm analiza meticuloasă a modului în care Office of Economic Opportunity (OEO) a devenit un teren de luptă între activiștii locali din Alabama și structurile de putere stabilite. Cartea investighează cum proiectele de combatere a sărăciei au fost folosite ca instrumente de schimbare socială, dar și cum au fost sabotate sau adaptate de oficialii locali. Structura narativă urmărește interacțiunea dintre trei grupuri fundamentale: activiștii care căutau dreptate economică, oficialii aleși care încercau să mențină status quo-ul și birocrații federali prinși între cele două tabere. Comparabil cu Politics of Southern Equality de Frederick M. Wirt în rigurozitatea cu care examinează efectele legislației federale la nivel local, Carry It on este actualizat pentru înțelegerea modului în care implementarea administrativă, nu doar legislația în sine, determină succesul unei reforme. De asemenea, lucrarea completează perspectivele oferite de Why the Vote Wasn't Enough for Selma de Karlyn Forner, demonstrând că dreptul de vot a fost doar o etapă într-o luptă mult mai vastă pentru resurse și reprezentare.

Citește tot Restrânge

Preț: 25931 lei

Puncte Express: 389

Carte tipărită la comandă

Livrare economică 02-16 iunie


Specificații

ISBN-13: 9780820330518
ISBN-10: 0820330515
Pagini: 416
Dimensiuni: 156 x 227 x 25 mm
Greutate: 0.56 kg
Editura: University of Georgia Press

De ce să citești această carte

Recomandăm această lucrare istoricilor și studenților interesați de mecanismele politice ale drepturilor civile. Cititorul câștigă o înțelegere profundă a modului în care politicile federale americane au fost implementate în teren, într-un mediu ostil. Este un studiu esențial pentru a înțelege de ce schimbările legislative nu produc automat egalitate socială fără o reformă administrativă și economică susținută.


Despre autor

Susan Youngblood Ashmore este profesor de istorie și o cercetătoare recunoscută pentru studiile sale asupra Sudului american postbelic. Expertiza sa se concentrează pe intersecția dintre politicile publice federale și mișcările sociale de bază. Prin activitatea sa academică, Ashmore a contribuit semnificativ la documentarea istoriei statului Alabama, aducând la lumină rolul instituțiilor guvernamentale, precum Office of Economic Opportunity, în transformarea peisajului social și politic al regiunii în perioada de după adoptarea legilor drepturilor civile.


Descriere scurtă

A study of how the local struggle for equality in Alabama fared in the wake of federal laws - the Civil Rights Act, the Economic Opportunity Act, and the Voting Rights Act. It looks at the interactions among local activists, elected officials, and bureaucrats who were involved in or affected by Office of Economic Opportunity (OEO) projects.

Notă biografică

SUSAN YOUNGBLOOD ASHMORE is a professor of history at Oxford College of Emory University. She is the author of Carry It On: The War on Poverty and the Civil Rights Movement in Alabama, 1964-1972.