British Secret Projects 4: Secret Projects
Autor Tony Buttleren Limba Engleză Hardback – 30 iul 2020
Considerăm acest volum, British Secret Projects 4, un manual de referință esențial pentru istoria aviației, ce definitivează procesul de revizuire a seriei de succes semnate de Tony Buttler. Notăm cu interes decizia editorială de a diviza volumul original în două părți distincte, o strategie care a permis autorului să introducă o cantitate semnificativă de informații noi și o iconografie bogată, formată din 300 de fotografii și schițe tehnice. Premisa lucrării este explorarea „istoriei paralele” a aviației britanice: proiectele care au rămas pe planșetă sau în stadiul de prototip, de la mijlocul anilor '30 până la zorii epocii jetului. Structura narativă urmărește cronologic dezvoltarea bombardierelor britanice, de la ultimele generații de avioane cu motoare cu pistoane până la conceptele ce au precedat era reactoarelor. Spre deosebire de alte lucrări care se concentrează pe aparatele de zbor ce au intrat în serviciu, Buttler documentează aici specificațiile contractuale și viziunile inginerilor pentru bombardiere grele, torpiloare navale și hidroavioane antisubmarin care nu au văzut niciodată linia de asamblare. Această abordare oferă o perspectivă unică asupra procesului decizional militar și tehnologic din perioada celui de-al Doilea Război Mondial. Ca alternativă la Early Jet Bombers 1944-1954 de Leo Marriott pentru cursurile de istorie militară, acest volum vine cu avantajul unei specializări stricte pe proiectele britanice nefinalizate, oferind date tehnice mult mai detaliate. În contextul operei autorului, lucrarea completează cercetările din Hawker Typhoon sau Cold War Delta Prototypes, unde Tony Buttler a demonstrat aceeași rigoare în analizarea evoluției designului aeronautic. Stilul este precis, tehnic și factual, transformând datele de arhivă într-o resursă vizuală și documentară de prim rang.
Din seria Secret Projects
-
Preț: 211.03 lei -
Preț: 209.73 lei -
Preț: 212.74 lei -
Preț: 168.24 lei -
Preț: 179.15 lei -
Preț: 216.06 lei -
Preț: 217.32 lei -
Preț: 150.84 lei - nou
Preț: 210.61 lei
Preț: 210.18 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 11-25 mai
Livrare express 25 aprilie-01 mai pentru 68.89 lei
Specificații
ISBN-10: 1910809349
Pagini: 240
Ilustrații: 300 photographs and artworks
Dimensiuni: 217 x 287 x 22 mm
Greutate: 1.24 kg
Ediția:4. Auflage
Editura: CRECY PUBLISHING
Colecția Secret Projects
Seria Secret Projects
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte pasionaților de istorie militară și machetiștilor care caută detalii tehnice inedite. Cititorul câștigă acces la o arhivă vastă de proiecte britanice „uitate”, ilustrate prin desene tehnice și fotografii de epocă. Este un instrument de referință care explică de ce anumite concepte revoluționare pentru bombardierele de luptă nu au ajuns niciodată să zboare, oferind un context complet asupra industriei aeronautice britanice.
Despre autor
Tony Buttler este un istoric de aviație independent, autor a peste 23 de volume de specialitate și colaborator constant al revistelor de profil. Expertiza sa este recunoscută prin conferințele susținute periodic în cadrul Royal Aeronautical Society și al altor grupuri academice de istorie aeronautică. În lucrările sale, Buttler se concentrează pe rigoarea documentării din arhive oficiale, fiind apreciat pentru capacitatea de a scoate la lumină detalii obscure despre dezvoltarea avioanelor militare britanice și americane, consolidându-și poziția de autoritate în domeniul proiectelor secrete și al prototipurilor de luptă.
Descriere scurtă
The book includes many three-view drawings plus numerous photographs of models or original artist's impressions to show how these unbuilt designs would have appeared, all ideal reference material for modelers in particular. The text includes full data available on the various types while additional appendices summarize the projects and their covering contracts and specifications.