Mora, P: Book Fiesta!
en Limba Engleză Paperback – 29 mar 2016
Remarcăm încă de la prima atingere rezistența fizică a acestui volum: o ediție cartonată, cu pagini groase și robuste, special gândită pentru a face față entuziasmului unor mâini mici care explorează lumea. Book Fiesta! nu este doar o carte de povești, ci o invitație vibrantă la celebrarea alfabetizării și a bucuriei de a citi împreună, fiind scrisă de Pat Mora, fondatoarea mișcării internaționale Children’s Day/Book Day. Observăm cum textul bilingv curge natural, oferind o experiență auditivă ritmată, punctată de onomatopee precum „Toon! Toon!”, care captează imediat atenția preșcolarilor. Din punct de vedere vizual, ilustrațiile în acrilic semnate de Rafael Lopez explodează în culori saturate și forme iconice, transformând fiecare pagină într-o scenă de sărbătoare. Această abordare vizuală amintește de stilul din A Piñata in a Pine Tree, unde autoarea explorează tradițiile latino-americane prin culori vii și ritm. Dacă în Dona Flor accentul cădea pe folclor și comunitate, aici Pat Mora pune în centru dragostea pentru cărți, integrând literele și lectura direct în peisajul festiv. Pe același raft cu Fiesta! de Ginger Foglesong Guy, această carte se adresează copiilor de 3-7 ani care caută o aventură lingvistică plină de energie. Spre deosebire de alte titluri bilingve care se concentrează strict pe vocabular, Book Fiesta! oferă un context cultural bogat, incluzând o scrisoare de la autoare și activități practice, transformând lectura într-un eveniment interactiv pentru întreaga familie.
Preț: 55.81 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 03-17 august
Specificații
ISBN-10: 0061288780
Pagini: 40
Dimensiuni: 256 x 258 x 5 mm
Greutate: 0.18 kg
Editura: Harpercollins
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte părinților care doresc să introducă a doua limbă într-un mod ludic și cald. Este un instrument excelent pentru a cultiva dragostea de carte de la vârste fragede, oferind totodată o fereastră către cultura hispanică. Cititorul câștigă nu doar vocabular nou în spaniolă, ci și o stare de bine, participând virtual la o sărbătoare a imaginației unde cărțile sunt personajele principale.
Despre autor
Pat Mora este o autoare distinsă cu numeroase premii și o figură centrală în promovarea literaturii pentru copii, fiind fondatoarea inițiativei de alfabetizare familială 'El día de los niños/El día de los libros' (Ziua Copiilor/Ziua Cărților), susținută de American Library Association. Stabilită în Santa Fe, New Mexico, Mora își dedică opera celebrării diversității culturale și consolidării legăturilor dintre generații prin lectură. Stilul său se remarcă prin împletirea armonioasă a englezei cu spaniola, transformând multilingvismul într-o punte spre empatie și cunoaștere, teme recurente în toate lucrările sale de succes.
Descriere scurtă
Children’s Day/Book Day; El día de los niños/El día de los libros is observed each year on April 30. Founder Pat Mora’s jubilant celebration of this day features imaginative text and lively illustrations by award-winning illustrator Rafael López that will turn this bilingual fiesta into a hit for story time! Toon! Toon!
The book includes a letter from the author and suggestions for celebrating Children’s Day /El día de los niños, making the book perfect for gifting, family celebrations, and classroom sharing.
Recenzii
“Beautifully illustrated in bright, bold, acrylic paintings that integrate books and letters into timeless scenes of multicultural children cavorting, exploring, and, of course, reading.” — ALA Booklist
“The cheery and effortless dual English/Spanish text instills a festival atmosphere brilliantly expressed in López’s luminous full-page montages of a wolrd of reading opportunities.” — Kirkus Reviews
Notă biografică
Pat Mora es una autora premiada y la fundadora de El día de los niños/ El día de los libros, un programa para promover la lectura entre familia. El programa es auspiciado por la Asociación Americana de Bibliotecas, American Library Association (ALA). Ella vive en Santa Fé, Nuevo México.