Cantitate/Preț
Produs

Reading the World

Autor Michael Austin
en Limba Engleză Paperback – 10 dec 2019

Observăm în ultimii ani o evoluție clară a programelor de studii umaniste către o perspectivă globală, care depășește canonul strict eurocentric. Reading the World, ajunsă la a patra ediție, reflectă precis această necesitate de diversitate intelectuală în societatea noastră contemporană. Suntem de părere că selecția de 77 de texte reușește un echilibru remarcabil între gândirea clasică și cea modernă, oferind studenților instrumentele necesare pentru a analiza idei din culturi variate. Această ediție aduce noutăți substanțiale: 36 de texte inedite și un capitol nou, „Ethics & Empathy”, care răspunde provocărilor etice actuale. Structura volumului este una hibridă, îmbinând argumentele scrise cu cele vizuale prin noul capitol „Visual Arguments”. Găsim în această abordare o metodă eficientă de a preda retorica și analiza critică într-un format adaptat studenților de astăzi. De asemenea, introducerea unui ghid pentru identificarea și evitarea prejudecăților („bias”) transformă cartea dintr-o simplă antologie într-un manual de igienă intelectuală. Cititorii familiarizați cu One World, Many Cultures de Stuart Hirschberg vor aprecia la volumul editat de Michael Austin profunzimea filozofică și concentrarea pe „marile idei”, spre deosebire de abordarea mai orientată către compoziție și multiculturalism social a lui Hirschberg. Deși autorul este cunoscut în alte contexte pentru lucrări precum Martina the Beautiful Cockroach, unde explorează tradițiile cubaneze prin literatură pentru copii, în Reading the World el demonstrează o rigoare academică deosebită. Această lucrare se distinge prin capacitatea de a pune în dialog voci din Nordul și Sudul Global, oferind o bază solidă pentru orice curs de științe umaniste sau comunicare.

Citește tot Restrânge

Preț: 47566 lei

Preț vechi: 58723 lei
-19%

Puncte Express: 713

Carte disponibilă

Livrare economică 14-28 mai
Livrare express 30 aprilie-06 mai pentru 4354 lei


Specificații

ISBN-13: 9780393420685
ISBN-10: 039342068X
Pagini: 680
Dimensiuni: 165 x 231 x 20 mm
Greutate: 0.86 kg
Ediția:4th edition
Editura: W. W. Norton & Company

De ce să citești această carte

Recomandăm această carte studenților și profesorilor care caută o resursă comprehensivă pentru cursuri de retorică sau studii globale. Cititorul câștigă o înțelegere nuanțată a modului în care ideile fundamentale au evoluat în afara spațiului occidental. Este un instrument esențial pentru dezvoltarea gândirii critice, oferind ghidaj concret în demascarea prejudecăților cognitive în argumentare.


Despre autor

Michael Austin este un autor și editor polivalent, absolvent al University of Southern Mississippi. Deși s-a remarcat în spațiul editorial și prin activitatea sa de artist grafic în Atlanta, Austin este recunoscut în mediul academic pentru capacitatea sa de a antologa texte complexe pentru uzul studenților. Opera sa variază de la adaptări ale folclorului cubanez, precum Martina the Beautiful Cockroach, până la lucrări academice riguroase publicate sub egida W. W. Norton & Company. Această dualitate îi permite să abordeze materialele didactice cu o atenție deosebită atât pentru textul scris, cât și pentru argumentarea vizuală.


Descriere scurtă

With 77 readings by some of the world's great thinkers, Reading the World is the only great ideas reader to offer a global perspective, allowing students to explore the development of ideas across cultures, an increasingly important approach in our diverse society. Selections strike a balance between Western and non-Western, classic and contemporary, verbal and visual, and longer and shorter. The new edition features a new chapter on Ethics & Empathy, a new casebook on Visual Arguments, 36 new readings in total and new guidance on identifying and avoiding bias.

Descriere

The only global great ideas reader, with new chapters on Ethics & Empathy and Visual Arguments.