Asterix 22: Die große Überfahrt: Asterix, cartea 22
Autor René Goscinny, Albert Uderzo Traducere de Gudrun Penndorfde Limba Germană Hardback – 14 mar 2013
Observăm încă de la primele cadre o furtună năpraznică pe mare care îi aruncă pe protagoniștii noștri galezi departe de coastele Armoricii, într-o derivă ce va schimba harta lumii lor cunoscute. În Asterix 22: Die große Überfahrt, descoperim o aventură în care Asterix și Obelix devin, fără voia lor, exploratori ai „Lumii Noi”, mult înainte ca istoria oficială să o consemneze. Ne-a atras atenția modul în care Albert Uderzo reușește să redea vastitatea oceanului și contrastul amuzant dintre curajoșii noștri prieteni și nativii americani, totul într-un format hardback de o calitate grafică impecabilă. Cei care au parcurs Asterix. 100 Seiten de Jörg Fündling vor fi pregătiți pentru umorul lingvistic și jocurile de cuvinte subtile pe care René Goscinny le stăpânește atât de bine, chiar și în contextul unei călătorii transatlantice. Dacă în Asterix: How Obelix Fell Into The Magic Potion am înțeles sursa forței supraomenești a lui Obelix, aici vedem cum această forță se confruntă cu necunoscutul absolut. Stilul inconfundabil al lui Goscinny, pe care îl regăsim și în satira din Isnogud Collection: Die Goscinny-Jahre - Hardcover-Schuber, transformă această expediție într-o comedie de situație la scară istorică, menținând ritmul alert și farmecul vizual care au consacrat seria.
Preț: 102.61 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 05-11 septembrie
Livrare express 25-29 august pentru 19.19 lei
Specificații
ISBN-10: 3770436229
Pagini: 48
Dimensiuni: 224 x 292 x 10 mm
Greutate: 0.36 kg
Editura: Egmont Comic Collection
Colecția Asterix
Seria Asterix
De ce să citești această carte
Recomandăm această ediție în limba germană fanilor Asterix care vor să exploreze una dintre cele mai exotice aventuri ale galezilor. Veți câștiga o perspectivă amuzantă asupra descoperirii Americii, savurând detaliile vizuale ale lui Albert Uderzo într-un format durabil, ideal pentru colecționari. Este ocazia perfectă de a vedea cum se descurcă Obelix fără porcii mistreți obișnuiți, într-un decor complet nou.
Despre autor
René Goscinny (1926–1977) a fost un geniu al benzii desenate franceze, cunoscut la nivel mondial ca părintele spiritual al personajului Asterix. Abilitatea sa de a îmbina satira socială cu umorul accesibil a transformat aventurile micului galez într-un fenomen cultural tradus în zeci de limbi. Alături de Albert Uderzo, a creat un univers în care anacronismele și stereotipurile naționale devin surse inepuizabile de divertisment de calitate. Opera sa rămâne un punct de referință pentru literatura grafică europeană.