A Witch Alone: The Apprentice Witch
Autor James Nicolen Limba Engleză Paperback – mar 2018
Considerăm că farmecul seriei scrise de James Nicol rezidă tocmai în amestecul irezistibil de magie înaltă și încurcături administrative banale. În A Witch Alone, absurdul situațiilor în care se regăsește tânăra ucenică Arianwyn transformă lectura într-o experiență plină de umor: nu este ușor să salvezi lumea când te confrunți cu certuri între vecini, mici catastrofe magice domestice și creaturi ciudate care par hotărâte să îți dea planurile peste cap. Remarcăm curajul autorului de a păstra miza la un nivel personal, transformând o misiune epică — găsirea unei cărți străvechi într-o pădure blestemată — într-o lecție despre maturizare și responsabilitate.
Subliniem faptul că acest al doilea volum din seria The Apprentice Witch reușește să creeze o lume vie, unde refugiații magici și molimele ce afectează pădurea sunt tratate cu o sensibilitate aparte. Atmosfera amintește parțial de A Breath of Mischief prin prezența creaturilor fantastice și a elementelor naturale aflate în pericol, dar personajele și mizele sunt mult mai ancorate în realitatea emoțională a unui copil care învață să aibă încredere în propriile forțe, în ciuda greșelilor. Stilul narativ este cald și fluid, invitând cititorul într-un univers care se simte deopotrivă spectaculos și familiar, o caracteristică a scriiturii ce amintește de universul Studio Ghibli.
Proza este accesibilă, iar ritmul este susținut de misterul din spatele glifelor și de tensiunile care apar între Arianwyn și prietenii săi. Este o lectură despre ce înseamnă să fii „singur” nu ca izolare, ci ca asumare a propriului destin, într-un format de buzunar ideal pentru micii exploratori de peste 9 ani.
Preț: 51.00 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 19 iunie-03 iulie
Livrare express 05-11 iunie pentru 21.75 lei
Specificații
ISBN-10: 191065597X
Pagini: 352
Dimensiuni: 126 x 198 x 25 mm
Greutate: 0.26 kg
Editura: CHICKEN HOUSE LTD
Seria The Apprentice Witch
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte părinților care caută o poveste fantasy blândă, dar plină de aventură, pentru copii de peste 9 ani. Dincolo de magia spectaculoasă, cititorul câștigă perspective valoroase despre depășirea eșecului și construirea încrederii în sine. Este o lectură care demonstrează că nu trebuie să fii perfect pentru a fi un erou, totul într-un decor plin de creaturi fantastice și umor.