42x12. the Cult of Fixed
Autor Patrick Potteren Limba Engleză Hardback – iun 2010
Imaginați-vă străzile Londrei invadate de domni distinși, îmbrăcați în costume de tweed, care pedalează cu eleganță pe biciclete cu un singur pinion: acesta este The Tweed Run, unul dintre fenomenele fascinante documentate în 42x12. the Cult of Fixed. Volumul publicat de CARPET BOMBING CULTURE nu este doar un album de fotografie sportivă, ci o analiză profundă a modului în care cea mai simplă mașinărie umană — bicicleta fără roată liberă — a devenit simbolul unei subculturi urbane globale. De la cursele ilegale de tip Alley Cat din New York până la meciurile intense de polo pe bicicletă, Patrick Potter ne oferă o perspectivă din interior asupra unei lumi unde viteza se împletește cu stilul de viață.
Abordarea amintește de Culture on Two Wheels prin modul în care tratează bicicleta ca vehicul pentru teme sociale și identitare, dar adaugă o energie brută, specifică străzii, concentrându-se exclusiv pe prezentul vibrant al scenei fixed-gear. În timp ce En Cyclo Pedia oferă un glosar enciclopedic al termenilor de ciclism, 42x12. the Cult of Fixed preferă să ne arunce direct în mijlocul acțiunii, explorând tensiunea dintre autenticitatea riderilor și dorința brandurilor de a transforma acest curent într-o modă trecătoare. Credem că valoarea acestui titlu rezidă în capacitatea sa de a demonta miturile despre cine este „fixie rider-ul” de astăzi, oferind în același timp o estetică vizuală impecabilă, susținută de formatul hardback și ilustrațiile color de înaltă calitate.
Preț: 181.56 lei
Carte disponibilă
Livrare economică 07-21 mai
Specificații
ISBN-10: 095591213X
Pagini: 192
Ilustrații: col. Illustrations
Dimensiuni: 230 x 239 x 25 mm
Greutate: 1.03 kg
Editura: CARPET BOMBING CULTURE
De ce să citești această carte
Recomandăm această carte oricărui pasionat de cultură urbană care dorește să înțeleagă de ce o bicicletă fără frâne clasice a cucerit marile metropole. Cititorul câștigă o viziune nefiltrată asupra unei comunități globale unite de puritatea pedalatului. Este un cadou ideal pentru cei care văd în ciclism mai mult decât un sport, transformându-l într-o formă de expresie personală și rezistență culturală.