Recomandări pentru weekend-ul 5-6 octombrie

Așteptate cu înfrigurare, nerăbdare, entuziasm, zeci de citate pe Facebook și mai ales cu o uriașă nevoie de relaxare, zilele de weekend sunt perfecte pentru ieșiri și activități frumoase. Noi avem câteva recomandări.

Sâmbătă 5 octombrie

Muzeul Național de Artă al Romaniei – expoziția de gravură japoneză – Imagini ale lumii trecatoare: Razboinici si poeti, actori si femei frumoase. Gravuri de Utagawa Kuniyoshi, orele 10:00 – 15:00

Muzeul Țăranului Român – Însemne și crestături 10:00 – 18:0

Biblioteca Națională a României (spațiul expozițional Palimpsest – Mezanin) – expoziția Arta Benzii Desenate 10:00 – 20:00.

Aiurart – Marius Purice: (i) Love me 15:00 – 19:00.

Cinema Patria –  Anim’est 2013

  • 12:30 – Printi si printese/ Princes and Princesses (FR. 2000)
  • 14:30 – Cartoon D’Or
  • 16:30 – Sunt un mic ticalos 2/Despicable Me 2 (USA 2013)
  • 18:30 – Frankenweenie (USA 2012)
  • 20:30 – Animash 1
  • 23:00 – The Night of the Trash Bin Treasures

Cinema Studio – Anim’est 2013

  • 10:00 – Minimest 1
  • 12:00 – TOM si prietenii sai/ Meet TOM and friends
  • 14:00 – Andreas Hykade scurtmetraje/ shorts
  • 16:00 – Kirikou si vrajitoarea /Kirikou and the Sorceress (FR 1998)
  • 18:00 – Congresul / The Congress (IL/DE/FR/BE/PL/LUX 2013)
  • 20:30 – Max & Co. (CH/FR/UK/BE 2007)
  • 22:30 – Petrecerea monstru de la miezul noptii/ After School Midnighters (JP 2012).

 

WASP – Explore Dance Festival – Melodrama, Eszter Salamon (HU/DE) 20:00.

Green Hours – ”SHOT” după autori americani contemporani (independent) 20:00

Godot Cafe Teatru: ”FRAGIL” de Neil LaBute 20:00.

Cinemateca Union – România Internațional Film Festival:

  • 11:00 ÉCU on Tour: DROGUL IUBIRII ÎNTRUCHIPAT DE FEMEIE / GIRL SHAPED LOVE DRUG (Marea Britanie, 2012) – R: Simon Powell – 75 min.
  • NOAPTE BUNĂ / GOOD NIGHT (Marea Britanie-Olanda, 2012) – R: Muriel D’Ansembourg – 27 min. (filmul se află şi în competiţia de scurtmetraje)
  • KORE (Franţa, 2012) – R: Eric Dinkian – 8 min.
  • BĂIEŢII „BUZKASHI” / BUZKASHI BOYS (Afganistan, 2012) – R: Sam French – 30 min.
  • 13.30 Documentar „Peştişorul de Aur”: NU VREAU   REALITATEA / I WANT NO REALITY (Polonia-Belgia, 2012) – R: Ana Bryeyinska – 52 min.
  • 14:30 CineBlackSea: ÎNFLORIREA / GRZELI NATELI DGEEBI / IN BLOOM (Georgia-Germania-Franţa, 2013) – R: Nana Ekvtimishvili, Simon Gross – 102 min.
  • 16:00 CineBlackSea: TURN DE VEGHE / GOZETLEME KULESI / WATCHTOWER (Turcia-Franţa-Germania, 2012) – R: Pelin Esmer – 100 min.
  • 18:15 CineBlackSea: PARTEA ÎNSORITĂ / SLANCHEVO / SUNNYSIDE (Bulgaria, 2012) – R: Iliya Kostov – 101 min.
  • 20:00 2×3: NICĂIERI ÎN AFRICA / NIRGENDWO IN AFRIKA / NOWHERE IN AFRICA (Germania, 2001) – R: Caroline Link – 141 min.
  • 22:00 Focus: POZIŢIA COPILULUI / CHILD’S POSE (România, 2012) – R: Călin Peter Netzer – 112 min.

Institutul Cervantes – Zilele Filmului Brazilian

  • 17:00 OS ANOS JK (ANII JK)- Regizor: Sylvio Tendler
  • 19:00 SÃO BERNARDO – Regizor: Leon Hirszman
  • 21:00 A SUPREMA FELICIDADE (SUPREMA FERICIRE) – Regizor: Arnaldo Jabor.

Centrul Național Al Dansului – Camera 0001| Fabrica de vise, 20:00

 

Duminică 6 octombrie

Muzeul Național de Artă al Romaniei – expoziția de gravură japoneză “Imagini ale lumii trecatoare: Războinici și poeți, actori și femei frumoase.” Gravuri de Utagawa Kuniyoshi, orele 10:00 – 15:00.

Muzeul Țăranului Român – Expoziție de pictură “primele 30’’ 10:00 – 16:00.

Muzeul Național de Istorie a Romaniei – Expoziția “1913. Al Doilea Război Balcanic și Pacea de la București”.

Muzeul Naţional de Artă al României – Imagini din Marea Britanie – 100 de ani de artă a peisajului din Colecţia British Council, 10.00-18.00

Cinemateca Union – România Internațional Film Festival

  • 11:00 Programscurtmetraje: 
- F5 (Rusia, 2012) – R: Timofey Zhalnin – 33 min.
- CALUL ALB / THE WHITE HORSE (Rusia, 2013) – R: Sergey Soloviev – 28 min.
  • 13:30 Documentar: A FI SAU A NU FI / TO BE OR NOT TO BE (România, 2009) – R: Mirela Vaşadi – 65 min.
  • 15:30 Panorama: CERNOZAURII / CHERNOSAURUS (România, 2013 – Premieră mondială, animaţie) – R: Radu Dinulescu – 70 min.
17:30 2×3: TOŢI COPIII DOMNULUI / ALL GODS CHILDREN (România-Republica Moldova, 2012) – R: Adrian Popovici – 107 min.
  • 19:00 2×3: ANNALUISE ŞI ANTON / PUNKTCHEN UND ANTON / ANNALUISE AND ANTON (Germania, 1999) – R: Caroline Link – 114 min.
  • 21:30 Film câştigător al Trofeului Ro-IFF 2013.

Sala Palatului – Concert Nicu Alifantis, Alexandru Andries, Mircea Baniciu si Mircea Vintila – Tandrețuri pentru femei cu cei patru corifei, 19:30.

Unteatru – Zorba 19:00.

TNB – Omul care a văzut moartea 20:00.

Cinema Patria – Anim’est 2013

  • 12:30 – Aardman 1 Animatie cu lut/ Early Years Claymation
  • 14:30 – Aardman 2 De la porci la pirati! / From Pigs to Pirates!
  • 16:30 – Piratii! O banda de neispraviti /The Pirates! Band of Misfits (UK/USA 2012)
  • 18:30 – Evadare din cotet/ Chicken Run (UK 2000)
  • 20:30 – Wallace & Gromit – scurtmetraje /shorts (UK)
  • 22:30 – Wallace & Gromit:Blestemul iepurelui rau/ Curse of the Were-Rabbit (UK/USA 2005)

Cinema Studio – Anim’est 2013

  • 10:00 – Jean, baiatul de pe Luna / Moon Man (FR/DE 2012)
  • 12:00 – Minimest 2
  • 14:00 – Cu pielea de culoarea mierii/ Approved for Adoption (FR/BE 2012)
  • 16:00 – Caméra-etc. scurtmetraje si prezentare/ short films & presentation
  • 18:00 – Ernest & Celestine (FR/BE/LUX 2012)
  • 20:00 – Animash 2
  • 22:00 – Animash 3

WASP – Explore Dance Festival – Rechts Radikal, Christoph Winkler (DE) 20:00

Institutul Cervantes – Zilele Filmului Brazilian

  • 17:30 ZICO NA REDE – Regizor: Paulo Roscio
  • 19:00 SE EU FOSSE VOCÊ 2 (DACĂ AS FI IN LOCUL TĂU 2) – Regizor: Daniel Filho.

Teatrul Odeon – Festivalul International “Nopti Albe de Acordeon”- Emy Dragoi 19:00 – 20:00.

Centrul Național Al Dansului – Camera 0001| Fabrica de vise, 20:00.

Author: Denora

Amestec de culoare, de fantezie și rigoare, de fragilitate și forță, iubesc oamenii și cuvintele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *